Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Diplomáciai offenzívát indított Angela Merkel német kancellár. Kijev és Moszkva után hétfőn Washingtonban Barack Obama amerikai elnökkel egyeztetett az ukrán válság békés rendezése érdekében. A cél egy új béketerv elfogadása. A háborús fenyegetettséggel együtt újból megnőtt az ukrán gazdaság összeomlásának kockázata is. - (Csütörtökön nehéz tárgyalások után Minszkben tűzszüneti megállapodás született; a felek távolról sem lelkesek, a világ a legújabb fejleményeket figyeli, és óvatosan reménykedik...)
Kép: February 9, 2015 - Washington, DC, United States: U.S. President Barack Obama and German Chancellor Angela Merkel speak as they walk to attend a news conference at the White House. The leaders of Russia, Ukraine, Germany and France agreed to meet in Belarus on February 11 to try to broker a peace deal for Ukraine amid escalating violence there and signs of cracks in the transatlantic consensus on confronting Vladimir Putin., Image: 217833538, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Polaris, Fotó: Profimedia
Ahogy nő a halálos áldozatok száma Kelet-Ukrajnában, egyre nagyobb a tülekedés a nemzetközi tárgyalóasztaloknál. Merkel kancellárt és François Hollande francia elnököt a közös kijevi egyeztetést követően – nyilván nem a véletlen műve, hogy épp akkor tartózkodott az ukrán fővárosban John Kerry amerikai külügyminiszter is – Moszkvában már Vlagyimir Putyin orosz elnök fogadta, teljesen eredménytelenül. Pedig Merkelék – a furcsa páros elmondása szerint – mindent megtettek azért, hogy „megtöltsék élettel” a tavalyi minszki tűzszüneti megállapodást, így továbbra is „teljesen nyitott kérdés, hogy ez sikerül-e nekünk”. Hogy eddig mit értek el, azt nem verték nagydobra, de túl sokra nem mehettek, mivel Angela Merkel hétfőn, Washingtonban már Barack Obamával tárgyalt többek között a kelet-ukrajnai tűzszünet ügyében.
Az Egyesült Államok egy héten belül másodszor hangoztatta azt az álláspontját, hogy Ukrajnát fegyverekkel kell támogatni – a parádés gondolattal előbb John Kerry hozakodott elő Kijevben, de a washingtoni tárgyaláson is szóba került. Ha ez megtörténne, az ténylegesen háborúba sodorhatná a térséget. Merkel is rossz ötletnek nevezte, szerinte az ukrán helyzetre nem a több fegyver jelenti a megoldást. „Komoly kétségeim vannak e nézőpont érvényességét illetően” – fogalmazott Washingtonban.
Az egyre kényszeresebbnek tűnő tárgyalássorozat az előző hetek egyeztetéseinek kudarcáról árulkodik, mi több, e kapkodó, pánikszerű alkukeresés láttán joggal támad az a képzete a világnak, hogy igen nagy a baj, sokan háborút, mi több, már harmadik világháborút látnak e csaknem egy éve tartó válság végkifejletében. Vlagyimir Putyin továbbra is a gaz Nyugatot vádolja az ukrán–orosz konfliktus elmérgesedéséért (odahaza ez még mindig varázsszó hegemóniájának megtartásához), a gaz Nyugat részéről pedig teljes a bizalmatlanság az orosz elnökkel szemben. Ennek jegyében – a szerdai minszki csúcsnak csekélyke nyomatékot adva – újabb gazdasági szankciókat jelentettek be orosz csúcsvezetők ellenében. A belorusz főváros egyébként már önmagában rossz ómen, nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: tavaly szeptemberben itt írták alá azt a tűzszüneti megállapodást, amelyet ténylegesen pár napnál tovább sem az orosz szakadárok, sem az ukrán hadsereg katonái nem tartottak be.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu