Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Libériába érkezett harmincezer adag Ebola elleni kísérleti oltóanyag. A vi lág orvosai nagy reményeket fűznek a vakcinához: ha beválik, az egyik legpusztítóbb vírus terjedésének állhatnak ellen. Csakhogy az Ebola nem csupán az emberre veszélyes.
Kép: Mountain Gorilla (Gorilla beringei beringei), Image: 174613383, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Ardea, Fotó: Profimedia
A vírus, melynek a gazdaállata egy gyümölcsevő denevér, megfertőzi a gorillákat és a csimpánzokat is, de az erdei antilopot és a tarajos sült sem kíméli. A gorillákra és a csimpánzokra nézve az Ebola nagyobb fenyegetést jelent, mint az erdőirtás, az orvvadászat vagy hasonló emberi tevékenység.
A természetvédő szervezetek szerint az utóbbi évtizedek járványai az említett két majomfaj minden harmadik példányát elpusztították – az 1994-es, Gabonban taroló járvány teljes egészében kiirtotta a Föld akkor második legnagyobb gorilla- és csimpánzpopulációját. A 2002-ben kitört járvány Kongóban és Gabonban mintegy ötezer gorillával végzett. A szakemberek szerint manapság mintegy százezer gorilla él a bolygón, s a csimpánzok sincsenek többen. Hogyan lehet megvédeni a kihalástól ezeket az állatfajokat? Felvetődött a beoltásuk, de ez sajnos kevéssé kivitelezhető.
Először is a főemlősökön végzett állatkísérlet tilos azokban az országokban, ahol az oltást képesek lennének előállítani. Másodszor pedig az oltószemélyzetnek be kellene hatolnia az őserdőbe, és rávenni a majmokat az együttműködésre. A legújabb ötlet: olyan oltóanyagot kell készíteni, amely a vírushoz hasonlóan – a levegőben, vagy az Ebola esetében a testnedvekkel – terjed. Így néhány beoltott állat átadhatná a vakcinát a társainak. A gorillák és a csimpánzok száma pedig egyre csökken…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu