Ezt írtuk rovatunkban: Andrassew Iván a magyar kultúra tragédiájáról

Ezt írtuk... (április harmadik hetében) a Szabad Föld 10, 20, 20, 40, 50 és 60 évvel ezelőtti számaiban.

Ország-világSZF-ajánló2015. 04. 24. péntek2015. 04. 24.
Ezt írtuk rovatunkban: Andrassew Iván a magyar kultúra tragédiájáról

1955.
A Fővárosi Bíróságon véget ért egy hazaáruló összeesküvés 11 vádlottjának pere. Az ellenforradalmi banda vezetője Fiala József volt horthysta politikai detektív. A hazaáruló szervezkedők fegyveres segítséget kívántak nyújtani a Magyarország ellen készülődő amerikai csapatoknak, kísérletet tettek a mezőgazdaság szocialista átszervezésének megakadályozására, fasiszta röplapokat készítettek és terjesztettek, fenyegető leveleket küldtek békeharcosoknak, élenjáró sztahanovistáknak, kormánylistát készítettek – amelyben Fiala kormányzónak és belügyminiszternek jelölte magát –, hogy kiket ültessenek majd az imperialisták a nép nyakára. Fiala a tárgyaláson kijelentette, hogy számolt néhány millió ember atombombával való megsemmisítésével. A bíróság Fialát és négy társát halálra, a további vádlottakat 9–14 év fegyházbüntetésre ítélte. Az ítéleteket végrehajtották.

1965.
Gagarin, az emberiség első űrhajósa meleg hangú levélben köszönte meg a Bács megyei Iparcikk Kiskereskedelmi Vállalatnál nevét viselő szocialista brigád írásos beszámolóját, és elküldte dedikált fényképét. A képet és a levelet a brigád elhelyezte a brigádnaplójában.

1975.
Egy olyan termelőszövetkezetben jártam, ahol a brigádvezetők minden hajnalban végigzörgetnek minden házat, megmondják minden tagnak, hogy mi lesz a napi munkája, és megkérdik, jön-e ma dolgozni. A furcsa szokás magyarázata: ebben a szövetkezetben volt gazdaemberek, középparasztok dolgoznak, akik nagyon sokat adnak emberi tartásukra. Szeretnek és mennek is dolgozni, de megkívánják, mindennap kérdezzék meg tőlük: akarnak-e munkába menni, és ők rábólinthassanak, hogy igen. Errefelé ez a hagyomány, amit mind a mai napig követnek.

1985.
Megkezdték a női és férfi formaruhák készítését a Moszkvában tartandó XII. Világifjúsági Találkozó magyar ifjai számára. A 600 tagú delegáció fele-fele arányban áll lányokból és fiúkból. A férfiak sötétkék zakóban, világosszürke nadrágban és ezekhez illő ingben, nyakkendőben indulnak a VIT-re, a hölgyek pedig lezser, kényelmes, de mégis elegáns kosztümben: fehér kabátkában, sötétkék szoknyában és sötétkék nyakkendőben vesznek részt a nagy találkozón.

1995.
A kultúra ebben a seszocialista, sekapitalista rendszerben bizony haldoklik. Nincs rá pénz. Seállami, semagán. Ami van, az nem elég seéletre, sehalálra. A sepolitikának sekell a művészet. A magyar kultúra külön tragédiája tehát az, hogy miközben a diktatúrával való lelki szembenállás bajnoka volt, a demokráciában nem dicsőült meg, hanem tönkrement.
(Andrassew Iván publicista)

2005.
Dunaújvárosban közel kétmilliárdot költöttek a stadion korszerűsítésére. Az építkezés még a daliás időkben kezdődött, amikor bajnokságot nyertek, ám mire a munkálatok befejeződtek, mindenünnen kiestek, kis híján megszűnt a focicsapat. Szerencse, hogy néhány megszállott vállalkozó életben tartja. De legyen mementó a Stadler-stadion: az egykori NB I-es pályát most gaz veri fel, mállik a lelátó betonja, és a tulajdonoson kívül senki egy könnyet sem hullajt érte. Azt hiszem, Jókai bátran megírhatná, immár futballszociológiaként a Szegény gazdagokat…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek