Most már a kiállítás meggyalázásáról is írni kell - Egy illúzióval kevesebb

ÁPRILIS 16-a a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja – 1944-ben ezen a napon kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását a korabeli Magyarország kárpátaljai területén. Körülbelül minden tizedik meggyilkolt áldozat magyarországi zsidó volt, számuk 500 és 600 ezer közé tehető. A zsidókon kívül a nácik és szövetségeseik százezrével ölték meg a cigányokat, a fizikai és szellemi fogyatékosokat, a homoszexuálisokat, a hadifoglyokat, a rendszer politikai ellenfeleit…

Ország-világ(szijjártó)2015. 04. 16. csütörtök2015. 04. 16.

Fotó: Robert Vamos

Most már a kiállítás meggyalázásáról is írni kell - Egy illúzióval kevesebb Fotó: Robert Vamos

Egy túlélővel készült interjúval és egy különleges kiállításról szóló írással emlékezünk rájuk.

Amikor minap megnéztem a fővárosi Madách téren a 70 év unokái című szabadtéri fotókiállítást, azt hittem: „csupán” Demecs Zsolt és Vámos Róbert 24 képéről írok majd, amelyeken holokauszttúlélők láthatók, legifjabb családtagjaik körében. A portrékról szólok majd, amelyek a túlélést, a továbbélést és a generációk közti szoros lelki köteléket szimbolizálják. A képek hőseiről, arról, hogyan élték túl a szörnyűséges időszakot.

A 70 éves Péterről, akinek édesapját az „erőltetett menetben” lőtték le; édesanyja állapotosan és egy kisgyermekkel élte túl a holokausztot. A mosolygó öregúr ölében ül szőke, göndör fürtös hajú unokája, Ármin, akit a zsidó hagyományok szellemében nevelnek.

A 90 esztendős Margit néniről, akit húszévesen deportálták Auschwitzba, 12 testvére közül ketten élték túl, mindkét szülője odaveszett. A kandalló előtti hintaszékben ringatózik másfél éves dédunokájával az ölében; a kisfiú visszanéz a dédire, és lágyan megsimogatja a ráncos arcot. Simont a hagyományok szellemében nevelik.

A 78 esztendős Andrásról, aki nyolcévesen csillagos házban élt, majd az édesanyjával együtt egy keresztény család segítségével vészelte át a holokausztot. Öt unokája – akik mellette sorakoznak a kanapén – továbbviszik a családi hagyományokat. Aztán a békés családi húsvétolás közben a híradóban láttam a hírt: ismeretlen tettesek festékszóróval lefújtak a 24 képből 14-et.

Most már nem tudok „csupán” a kiállításról írni! Amely úgy emlékeztetett a pusztulásra, hogy közben az életet éltette. Ordít bennem a saját értetlenségem! Szeretném hinni: akiknek a rokonai megjárták a holokauszt poklát, netán belehaltak, sosem lennének képesek ilyen gyalázatos rongálásra. Akik viszont olyan szerencsések, hogy nem érintette őket az értelmetlen pusztítás, azokat miért irritálja ennyire mások megemlékezése?! Idős zsidó emberek és unokáik, dédunokáik fotója.

Húsvéthétfőn polgári kezdeményezés keretében önkéntesek megtisztították a fotókat. Így a 24 kép április 16-ig továbbra is látható a téren.

A 70 év unokái hirdetni hivatott az emberség győzelmét az embertelenség felett. Ez az illúzió újra elveszett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek