Kolorádó átka

Szűk 150 esztendeje, 1876-ban „hajózott” Amerikából Európába a krumplibogár. Miután pedig – a fáma szerint – az ottani Colorado államból származik, kolorádóbogárnak is nevezik. Az öreg kontinens csaknem ötven éven át küzdött vele, ám 1922-re olyan fölénybe került, hogy többé nem sikerült gátat vetni a terjedésének. Ma már mindenütt jelen van a világon, ahol krumplit termesztenek, a küzdelem folyamatos ellene.

Ország-világValló László2015. 05. 05. kedd2015. 05. 05.

Kép: Szabad Föld kert O horváth györgy gödöllő mintagazdaság építés krumpli burgonya bogár kártevő 2014 05 09 fotó: Kállai Márton

Kolorádó átka
Szabad Föld kert O horváth györgy gödöllő mintagazdaság építés krumpli burgonya bogár kártevő 2014 05 09 fotó: Kállai Márton

A kártevő kifejlett egyedei (a bogarak) és a lárvák egyaránt károsítanak, elsősorban a burgonya leveleit pusztítják. A fiatal lárvák még csak hámozgatnak, ám az idősebbek és a bogarak már az egész zöld növényt rágják, ahol csak érik. A rovar bogár alakban telel a talajban. Tavasszal április végétől május végéig folyamatosan bújik elő, megtelepszik a krumpliföldön, s megkezdi a károsítást. A párosodást követően a nőstények 20–80-as csomókban rakják le petéiket (szám szerint 2500-at) a levelek fonákára. A kikelő lárvák kezdetben egy kupacban hámozgatnak, később szétszóródva, egyesével pusztítanak. Rendszerint június második felére fejlődnek ki, majd a földben bábozódnak.

A nyári nemzedék bogarai július közepétől szállingóznak elő. Utódaik az első nemzedékhez hasonlóan fejlődnek és augusztusban károsítanak. A második nemzedék elleni védekezéssel nemcsak az adott évi kártételt, hanem az áttelelő bogarak számát is számottevően csökkenthetjük. A védekezést nehezíti, hogy a kártevő csak nagyon érzékeny lárvaállapotában pusztítható növényvédő szerekkel, ezért a mechanikai védekezésnek fontos szerep jut. Jó módszer a sorközök takarása gabonaszalmával (megnehezíti a bogár mozgását), a sorközökbe vetett bab és fokhagyma riasztja a rovart. Hatásosan gyéríthetjük bogárfogó árokkal, amit műanyag fóliával bélelünk, abból a bogarak nem tudnak kijutni. (Ha a növényt megrázzuk, levetik magukat a krumpliról az árokba.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek