Kullancsteszt: ha az eredmény pozitív, akkor sem kell pánikba esni

Kis szúrás – de nagy probléma: a Lymekór már népbetegség! Ezzel a nyugodtan drámainak mondható bejelentéssel kezdte sajtótájékoztatóját a Kullancsszövetség; a Kutyapostásnak pedig kötelező feladat ilyenkor, nyár elején újra és újra felhívni a figyelmet ezeknek a nyavalyás élősdiknek a veszélyeire.

Ország-világSzücs Gábor2015. 05. 07. csütörtök2015. 05. 07.
Kullancsteszt: ha az eredmény pozitív, akkor sem kell pánikba esni

A dolog úgy áll, hogy ebben az évben – például a téli fagyok elmaradása miatt – akár tömeges megbetegedésre számíthatunk, ha nem foglalkozunk a kullancsok okozta fertőzéssel vagy nem próbáljuk megelőzni a bajt. És miután a két társ: a kutya és az ember közül csak az utóbbi képes saját magára, illetve kedvencére vigyázni, a gazdáknak írom, de a kutyák érdekében (is).

A legfontosabb, hogy a természetbe indulás előtt mindenki szerezze be azokat a ma már kitűnőnek mondható szereket, amelyek rendelkezésre állnak. Vannak felnőttre, gyermekre és természetesen kutyára méretezett sprayk, különféle gélek, sőt tabletták. Minden évben elmondjuk azt is, hogy a bőrbe került kullancs kiszedésekor ne nyomorgassuk, ne próbáljuk különféle kenőcsökkel megfullasztani, mert gyötrődése közben fertőző váladékát befecskendezi áldozatába. Vagyis a fentebb említett szerek mellett rendelkezzünk valamilyen, számunkra bevált kullancskiszedő alkalmatossággal is.

De a legfontosabb a kullancsteszt, amivel a kivett állatról azonnal megtudható, hogy fertőzött volt-e, avagy nem. Ugyanis korántsem biztos, hogy a kullancs csípése egyenlő a betegség elkapásával, szerencsére e vérszívók közül a legtöbb nem fertőző. Hogy mire számíthatunk kullancsügyben ott, ahol élünk vagy ahová kirándulni indulunk, arról a környékbeli állatorvosoktól kaphatunk információt. (Tíz évvel ezelőtt a kullancsok alig 17,3 százaléka volt fertőző, mára a szakemberek 30, de akár 50 százalékos fertőzöttséggel számolnak.) A kullancsteszt azonnal kimutatja a bajt, ellentétben az embereknél alkalmazott gyorstesztekkel, amelyek csak 2–4 hét után tudnak eredményt adni.

A kullancsteszt bármikor és bárhol elvégezhető, s percek alatt választ kaphatunk, hogy az eltávolított élősdi hordozta-e a Lyme-kórokozó valamelyikét. Ha a válasz pozitív, akkor sem kell pánikba esni, azonnal orvoshoz rohanni, mert ha a kullancsot idejében és szakszerűen távolítottuk el, akkor nagy valószínűséggel nem fertőzte meg áldozatát. Azonban pozitív teszt esetén a biztonság kedvéért két hónapig figyeljék a csípés helyét, s ha bármi gyanúsat, esetleg lázat vagy nyirokmirigy- duzzanatot észlelnek, azonnal forduljanak orvoshoz.

A kullancsteszt ára valamivel több mint kétezer forint – de mi ez ahhoz képest, ha elkapjuk mi magunk vagy kedvencünk a kórt… Tehát harcra fel a vérszívók ellen!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek