Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Bár csúnya idő volt, olyan, hogy az ember a kutyáját sem ereszti ki a kertbe, és már sokadszor összejöttek az inotaiak a faluházban, most is lehettek 250-en. Amikor megtudták, eldőlt, Lőrinciből mégse ide szállítják a mérgező, azbeszttel kevert hulladékot, egymástól kérdezték: akkor, ugye, győztünk? Pezsgő ugyan nem pukkant, de kiabálták, nem hagyjuk, s ígéretet tettek, éberek maradnak, vigyázó szemeiket ezentúl is az azbesztre vetik. De menjünk sorjában!
Kép: Partner-Deponia Hulladékhasznositó Kft. Várpalota, a Lőrinci cementgyár azbesztszennyezett hulladékát befogadó telep szemét hulladék kommunális 2015.05.26. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361
– Május 10-én tévéztünk. Mondták, Lőrinciből elszállítják az ott eddig 29 mellhártyarákot okozó azbesztet. Súlyos a helyzet, sorolták, 14-en már meghaltak a betegségben. A többiekkel mi lesz? Senki sem tudja. Aztán folytatták a hírt, és majd hanyatt estem: a 26 ezer tonna hulladékot ide szállítják – kezdi Sajtos János, az Inotáért Baráti Kör elnöke. – Hívtuk egymást, hogy eddig is kijutott nekünk a „jóból”, ebből nem kérünk.
Várpalota, Inota, Pét a „piszkos 12” település közé tartozott. A bányászat, a kohászat és a vegyi művek okán sosem volt jó a levegő. A bányászat megszűnt, de maradt a meddőhányó, salak, pernyetározó. A kohászat satnyult, 1200 emberből 200-nak sincs munkája.
– Mostohagyerekek voltunk – összegez Sajtos –, a pénz javát Inota termelte, de ment a közösbe. Várpalota fejlődött, mi maradtunk falunak. Volt népszavazás itt, váljunk le. Mennyi esélyünk volt? Mindhárom település szavazott, itt élnek kétezren, Várpalotán húszezren, 16 szavazat miatt érvénytelen lett a voksolás, maradtunk. Volt ellentét a települések között, de az azbeszt összehozott. Már másnap reggel, amikor meglátták, tévések érkeznek a szemétlerakóhoz, rájöttek, készül valami. Aki ráért, indult, táblát is vitt „no azbeszt” felirattal – de azért jöttek az azbesztes kamionok is.
– Ha kell, a bejáratnál keresztbe fekszünk, kiabáltuk. A kamionok álltak, mi is. Rendőrök jöttek, hogy nyugalom. Amint elmentek a tévések, a rendőrök szóltak: ha akadályozzuk a munkát, az első figyelmeztetés után 50 ezres, a második után 100 ezres, a harmadik után félmilliós büntetést fizethetünk. Félreálltunk. Kintről lestük, ahogy a hulladékot leöntik. Telefonálgatni kezdtünk: pártokat, képviselőket hívtunk, mutassák meg, készek harcolni értünk. Mindenki ígérgetett, de úgy fest, igazán tenni csak Deák Istvánné akart.
– Május 13-án rendkívüli képviselő-testületi ülés volt. Más miatt hívták össze, de az azbeszt természetesen napirendi pont lett – mondja Deákné DK-s képviselő. – Abban, hogy tiltakozzunk a szállítás ellen, s hogy a kormányzati szervek intézkedését kérjük, nem volt vita. Abban már igen, hogy mi vezetett ide. A tározóban a még működő Bakonyi Erőmű salakját itt tették le, és az húsz év alatt 30 méter magasra nőtt. Valamit tenni kellett. Mikor Várpalota szemétlerakója megtelt, testületi döntés született: a szemetet ide hordhatják, de a területet 2018-ig rekultiválni kell. Ez idáig rendben, szakértők szerint 750 ezer tonna szemét férne ide. Ősbűnnek azt tartom, hogy a rendeletet módosították, már nemcsak lakossági hulladék, építési törmelék, de veszélyes anyag is kerülhet ide. Így jöttünk képbe, mert mi indokolná, hogy az azbesztet 200 kilométerről, az itt élők megkérdezése nélkül ide szállítsák?! Vita volt az ülésen, abban maradtunk, a megoldást keressük, senki se akarja a bajt politikai célokra használni.
Hanem a civilek úgy voltak, ígéretekkel tele a padlás, cselekedni kell. Május 14-én fórumot hívtak össze a faluházban. Tömve volt a ház, egymás lábán álltak – talán ezért, hogy zajosra sikeredett, kiordítozták magukat a civilek és a jelen lévő politikusok. Kontrát Károly, a térség országgyűlési képviselője itt ígérte először, mindent megtesz, hogy az azbesztes hulladékot másutt helyezzék el.
– A polgármester asszony, Talabér Márta sajnos egyetlen fórumunkra se jött el, pedig hármat is tartottunk, rá nagyon haragszunk. Állítólag külföldön a partnervárosi kapcsolatainkat rendezgette. Jó, de ha ég a ház, ne menjünk vendégségbe – summáz Sajtos János.
Pedig aznap történt még az is, hogy Kontrát Károly és a polgármester asszony közös tájékoztatójukon május 18-ra, Várpalotára lakossági fórumot hívott össze. Megörültek a hírnek a helyiek, de azért egy napra rá a lerakó ellen újra tüntetni kezdtek, s nem hiába, mert négy „azbesztes” kamion érkezett. Kontrát kérte a demonstrálókat, ezeket hadd rámolják le, elintézte, a további szállításokat a következő kormányülésig megszüntetik. Az emberek? Hinni akartak neki, s hazaballagtak.
S ha már hívták őket, a május 18-i fórumra is elmentek. Milyen volt? Forró hangulatú! Nem tapsolták meg V. Németh Zsolt államtitkárt, aki Várpalotát palavárosnak titulálta, mondván, ennyi palatetős házat másutt nem látni, de ez ellen egy tiltakozó táblát se látott. Sikert a lerakót üzemeltető Partner Depónia Kft. vezetője, Szűcs Károly se aratott. Meghívásos pályázaton nyerték a munkát, minden jogszerűen történt, mondta, meg azt: ahogyan szállítják, s ahogyan tárolják majd a hulladékot, az nem jelent veszélyt az itt élőkre. Ott még érvelt a szállítás mellett, azóta hallgat. A szerződésben az áll, a részletekről senki nem nyilatkozhat.
Egy napra rá a képviselő-testület kérte a kormány segítő közbenjárását, az azbesztes hulladék szállításának végleges leállítását. Május 20-án délután Kontrát Károly bejelentette, Inotába nem hoznak többé azbeszthulladékot. Írást ugyan nem láttak erről az inotaiak, de május 22-én ezt a hírt jöttek ünnepelni, s azt: akkor, ugye, győztünk. Bár tudják, nincs döntés, ami megváltoztathatatlan. Ezért figyelik a lerakót, hátha mégis, hátha titokban..., de csak a kerítésig jutnak.
Addig jutunk mi is. Pedig kérvényt írtunk a Pest Megyei Kormányhivatalhoz, bentről nézhessük meg a munkát. Nem válaszoltak. Gondoltuk, az engedélyt a lerakóhoz küldték. Ott barátságos vezető fogad, sajnálja, engedélyünk nincs, senki nem nyilatkozhat, de kintről fotózhatunk.
S nem jutunk be a hivatalba, Katona Csaba alpolgármesterhez se. Telefonon beszélgetünk: mi a portán, ő bent, néhány méterre tőlünk.
– A sajtó úr, képes felemelni, s porba taszítani. Az elmúlt napokban Várpalota negatív hírként került a médiába. Nem szeretném, ha ez a kép maradna meg a köztudatban. Meghívom önöket a városunkban zajló programokra – kezdi. Jó, felelem, de ki hibázott az ügyben? A jegyző, aki a tervről állítólag nem tájékoztatott senkit, vagy más? Érkezik a válasz:
– Az a lényeg, hogy gyors, megnyugtató döntés született. Egy feladatom maradt: köszönetnyilvánítás a gondolkodó, a jövőjükért, gyermekeikért aggódó lakosoknak. Köszönöm V. Németh Zsolt államtitkár úrnak, az érintett kormányhivatalok vezetőinek, hogy rendelkezésünkre álltak a lakossági tájékoztatón. Köszönöm képviselőink egységes hozzáállását és fellépését, s kérem őket, a későbbiekben is a város érdekeit figyelemben tartva, megfontoltan nyilatkozzanak. Azbesztügy után is van élet, fontos, hogy milyen kép alakul ki városunkról. Köszönöm a kormánynak a megnyugtató döntést, és kérem, a jövőben is támogassák településünket, s köszönöm Kontrát Károly úrnak, hogy sikeresen képviselte városunkat a kormányzati döntésben.
Katona Csaba alpolgármester a nyilatkozatát írásban is megküldte. De azért maradt itt még kérdés. Mi lesz az ide szállított azbeszthulladékkal, s mi lesz a többivel, amit el kéne szállítani? Deák Istvánnétól hallottuk, csak olyan lerakó kerülhet szóba, ahol uniós pénzeket még nem használtak fel. Van ilyen? Várjuk a híreket!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu