Mutatjuk hol nem járnak a vonatok a havazás miatt
origo.hu
Érdekes és egyúttal tanulságos kérdéssel fordult hozzám nemrégiben egy ózdi tanítónő.
Levelében azt kérdezi, helyes-e a belsőséges szó egy ünnepségről szóló beszámoló következő mondatában: „Nyugdíjba vonulás előtti utolsó munkanapján belsőséges ünnepség keretében búcsúztak X. Y. tanítónőtől a pedagógus kollégák”. Nem teljesen új számomra ez a kérdés, mivel úgy tíz éve egy rádióműsorban, amelyben havonta egyszer végig a hallgatók telefonon feltett kérdéseire válaszoltam, már megkaptam ilyen formában: „Két ember közti őszinte, mély kapcsolatot nevezhetünk-e belsőségesnek?”
Én akkor legjobb tudásom szerint válaszoltam, de mivel írásban, cikkben még sohasem foglalkoztam e témával, most örömmel megteszem.
A szót részekre kell szabdalnunk ahhoz, hogy megvilágítsuk eredetét. A töve a bel, bél elem, amely minden valószínűség szerint ősi, finnugor eredetű; megfelelője számos rokon nyelvben megtalálható. Fő jelentése: ’belső rész, valaminek a belseje’, s amiket még jelent – az emésztőcsatorna tekervényes részeit, a növényi termésnek a húsos részét, a ceruza belét stb. –, mind ebből keletkeztek jelentésmódosulással, illetve -szűküléssel. A -ső, a -ség és az -es egyaránt névszóképzőként csatlakozott a tőhöz, sőt még a -ban, -ben rag is ezzel függ össze. Eleinte csak a -ben forma élt, de már a XIV. században csatlakozott hozzá a hangrendi illeszkedéses -ban változat is.
A belső névszó – tehát melléknév is, főnév is – voltaképpen mindenre utalhat, ami valamin belül van: tárgyra, személyre, fogalomra egyaránt. Beszélhetünk belső zsebről, belső munkatársról, belső vérzésről, háznak a belsejéről stb. A továbbképzett változatokban azonban idővel érdekes elkülönülés fejlődött ki.
A belsőség forma már elsősorban csak konkrét dolgot jelent: gazdaságnak a lakóház körüli részeit, illetve levágott állatok belső részeit (szívét, máját, tüdejét). Átvitt értelemben – tehát ’valakinek a jelleme, belső tulajdonságainak összessége’-féle jelentésben – azonban csak kevés példánk van rá, az -es melléknévképzős belsőséges származéknak pedig már csak egy-egy, kivételképpen. Ugyanis az ’őszinte, meghitt’ stb. értelem megjelölésére a belsőséges mellett – részben nyelvújítói beavatkozással – kiérlelődött, kiformálódott a bensőséges változat. Napjainkban már csak ezek a szókapcsolatok a természetesek: bensőséges barátság, bensőséges hangulat, bensőséges kapcsolat, bensőséges ünnepség, bensőséges viszony stb.
Olyannyira csak ezek számítanak természetesnek, hogy értelmező szótárainkban belsőséges címszót nem is találunk.
origo.hu
ripost.hu
life.hu
hirtv.hu
boon.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu