Ilyen teszt még nem volt! Átmentek a sörpróbán

ILYEN MÉG NEM VOLT Magyarországon: a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) laboratóriumában egyszerre 40 sörfajtát teszteltek. A szakemberek azt is górcső alá vették, hogy a csomagolás jelölései megfelelőek­e, tehát valóban olyan sör tempózik a palackban vagy a dobozban, amit a gyártók a címkéjükre írattak?

Ország-világSzabó Zoltán Attila2015. 07. 23. csütörtök2015. 07. 23.
Ilyen teszt még nem volt! Átmentek a sörpróbán

Nehéz megválaszolni, milyen a jó sör: ízlés dolga, ki miért lelkesedik. Tény, hogy a sörpiac gazdag és sokszínű, a gyártók nemigen ismernek lehetetlent. Éppúgy találni világos, félbarna, barna, netán fekete nedűt a pultokon, mint fehéret, szűretlen búzasört, radlert, esetleg kukoricából készült különlegességet. Ma már a bodzás ízesítés sem számít istenkísértésnek.

Kiss Anita, az NFH szóvivője elmondta, három, egzakt módon mérhető szempontot vizsgált a hatóság: az ízt, az alkoholtartalmat, s azt, hogy valóban prémium értékű­e az adott portéka. Az utóbbi esetben az erjedés előtti szeszanyagtartalmat figyelik: a szabályok szerint a termék gyártója a „minőségi” jelzőt csak abban az esetben használhatja, ha a termék eredeti extrakttartalma (erjedés előtti szárazanyag­tartalma) legalább 11%. A legutóbb vizsgált 7 minőségi sör közül valamennyi megfelelt ennek az előírásnak is.

Dömölki Lívia, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) élelmiszer­szakértője örömmel értesült arról, hogy 40 sör igazoltan megfelelt a nagy sörpróbán, bár néhány fontos ismérvre azért még felhívta a figyelmet. A habtartósság is kardinális kérdés, miként a vízminőség szintén. A sörgyártásra alkalmas, jó víznek abszolút tisztának, szagmentesnek és lehetőleg minél lágyabbnak kell lennie. (Finnországban létezik olyan gyártó, amelyik a sarkvidék jegét olvasztja fel e célra.)

A szakértő a hazai sörök átlagszínvonalát közepesnek érzi. Szerinte tipikusan magyar sör nincs, ami főként azzal magyarázható, hogy míg a cseheknél vagy a szlovákoknál a családi serfőzés tudománya apáról gyermekre száll, addig itthon – jóllehet mind több kézműves főzdéről tudunk – még nem mondható hagyományosnak a sörkészítés. Mind a gyártástechnológiában, mind az alkoholtartalomban óriásiak lehetnek a különbségek. Dömölki Lívia óva int a szupermarketek alsó polcain fellelhető olcsóbb termékektől, mivel azok szinte mindegyike úgynevezett másoderjesztésű sör: lehetséges, hogy élelmiszer­biztonsági szempontból megfelelőek, de élvezeti értéküket tekintve hagynak kívánni valót maguk után. A divatos ízesített habos nedűkért sem rajong a szakember, mert ritka eset, hogy együtt erjesztenék a sört és a gyümölcsöt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek