Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
ELINDULT a hajtóvadászat, a frissen felvett egyetemisták csillagászati árakat olvashatnak az albérleti hirdetésekben. Az ingatlanosok szerint legalább egyötödével drágultak a kiadó lakások egy év alatt – s még nincs vége…
Kép: Nyugodt sziv, rászorulók lákhatáshoz juttatása 2015.04.27. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Frissen felújított, napfényes belvárosi lakás alacsony közös költséggel, metróállomásnál, jutányos áron kiadó – a legtöbb fiatal ilyen hirdetésről álmodik. A bérleti díjak azonban kijózanítóak: 20–40 négyzetméteres, egyszobás lakásokat például havi 120–150 ezer forintért is hirdetnek a fővárosban, amibe a rezsit még nem is számolták bele. A vidéki egyetemi városokban sem rózsás a helyzet, Debrecenben például kétszobás lakásért havi 80-100 ezer forintot kérnek – igaz, panelt találunk 40 ezerért is. A nyugat-magyarországi városokban is felfelé kúsznak az árak, mivel a munkahelyek reményében sokan költöznek. Újabban már a pesti „nyócker” sem olcsó, ott is elkérhetik havonta négyzetméterenként a 2 ezer forintos átlagárat, míg a budai II. kerületben már inkább 2600 forint fölé hajlik az összeg. A pesti VII. kerületben két év alatt 50%-kal nőttek az albérletek árai.
A kiadott lakás egy évben az értékének 6-8%-át is behozhatja, így a főbérlő nem köt rossz üzletet. Nem csoda hát, hogy akadnak, akik kiadják mutatós belvárosi lakásaikat, s maguk inkább olcsóbb albérletbe költöznek a főváros külső kerületeibe. A bérleti díjak az elemzők szerint tovább emelkednek majd Budapesten, közelítve a nyugat-európai árakat. Ennek az is oka, hogy sokan, akik a természetbe vágyva kiköltöztek az agglomerációba, a környező alvó településekről most újra a főváros felé veszik az irányt. Így egyre több ember próbál elférni Budapesten, ahol tavaly 17 ezerrel nőtt a lakosság száma, ami felhajtja az árakat. Sokan a „hitelbombától” tartva nem mernek kölcsönt felvenni, így inkább bérelnek, mintsem saját lakást vásárolnának. Az is igaz, számos lakástulajdonos már nem kockáztatja meg, hogy feketén adja ki a szobáit, hanem szabályos szerződést köt – csakhogy az így felmerülő költségeket is áthárítja a bérlőre. A hírek szerint felmerült, hogy hazánkban is meghúznák a plafont, meddig szállhatnak el az árak, ahogyan például Berlinben tették. Félő, hogy mire az ilyen szabályozás megszületik, néhányszor még mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk az egyetemistáknak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu