Mennyit kerestek a legnagyobbak? Mi a helyzet a világ óriásainál?

A TŐZSDÉK a nyári kánikulában sem állnak le, sőt a vállalatok ez idő tájt teszik közzé az elmúlt féléves teljesítményüket bemutató adatokat. Előző számunkban itthon néztünk körbe, mekkora pénzeket kerestek a legnagyobbak. Vajon mi a helyzet a világ óriásainál?

Ország-világVeseta Nándor2015. 08. 23. vasárnap2015. 08. 23.

Fotó: Roy Zipstein

Mennyit kerestek a legnagyobbak? Mi a helyzet a világ óriásainál? Fotó: Roy Zipstein

Nemzetközi vizekre evezve egészen más léptékű kifejezés, hogy nagyvállalat. A legnagyobbak értéke kényelmesen meghaladja egy-egy közepes méretű európai állam éves nemzeti jövedelmét. Jelenleg a világelső az amerikai Apple, az élbolyban többnyire amerikai és kínai vállalatokat találunk. Persze ebben nincs semmi meglepő, napjainkra a legnagyobb forgalmú tőzsdék az USA részvénypiacai után Kínában találhatóak, s az olyan régiós piaci központok, mint Tokió vagy London csak ezután következnek. Mindezt jól érzékelteti, hogy a kínai részvénypiacok elmúlt kéthavi zuhanása több mint 3 ezermilliárd dollárnyi vagyonvesztést okozott. Ekkora összegből nem csupán Görögország államadósságát lehetne rendezni, de Portugália, Olaszország és Spanyolország gondjai is megoldódnának. Az elmúlt hónapok gyenge kínai szereplését persze árnyalja a tény, hogy a tavaly nyártól most májusig tartó időszakban a kínai részvények értéke több mint 5 ezermilliárd dollárral hízott.

Nézzük, mit hozott a konyhára befektetőinek az Apple: az idei második negyedévben ismét a várt felett alakultak a számok, 49,6 milliárd dolláros árbevétel és 10,7 milliárd dollárnyi tiszta profit – s mindez három hónap leforgása alatt!  Gondolhatnánk, hogy a befektetők elégedetten dőlnek hátra a számok hallatán. De a tőzsde mindig a jövőt árazza, az Apple pedig visszafogott várakozásokat fogalmazott meg az elkövetkező negyedévekre. Nos, a piac nem volt kíméletes: csak aznap 7%-kal, az azt követő két hétben pedig újabb 7%-kal csökkent a vállalat elméleti értéke. Az Apple elsőségét így sem fenyegeti veszély, 660 milliárd dollárral messze a legértékesebb vállalat. A cég jövője miatt nem kell aggódni: ha nehezebb idők is köszöntenének be, a cég több mint 200 milliárd dollárnyi készpénze erős biztonságot sugall.

A dobogó második fokára is az új idők egyik sztárja lépett fel: a Google az aktuális piaci értékelés alapján 463 milliárd dollárt ér. Bevétele 17,72 milliárd, nettó eredménye 4,82 milliárd dollár volt (+16%). Jövőbeli teljesítményének megítélése sokkal kedvezőbb, mint az Apple-é, amit az elmúlt hetek árfolyam-alakulása hűen tükröz: amíg a szektortárs gyengélkedett, a Google részvényesei 60 milliárd dollárral lettek gazdagabbak a jelentés közzététele óta.

A vesztesek táborát gyarapította a Microsoft: a Nokia felvásárlását követő leírások elvitték a cég eredményét (3,2 milliárdos veszteség), ráadásul a bevételek is csökkentek tavalyhoz képest. Átmeneti megingást követően a bizalom mégis visszatért a cég irányába: a piac 371 milliárd dollárra értékeli a Windows fejlesztőjét.

A hagyományos szektorok legnagyobb szereplői közül az Exxon Mobil olajvállalat az idén került le a dobogóról. Az olajárak csökkenése nem kedvezett a cég üzletmenetének: az árbevétel csupán a kétharmada, az eredmény pedig kevesebb, mint a fele lett a tavalyinak (4,2 milliárd dollár), s a kilátások sem túl biztatóak. A jelentés óta 10, az év eleje óta pedig 20%-kal ér kevesebbet a vállalat a befektetők számára, jelenleg 319 milliárd dollárra értékelik.

A kínai részvények gyengélkedése miatt jelenleg a legerősebb iparvállalat a General Electric (259 milliárd dollár), a legértékesebb bank pedig a Wells Fargo (295 milliárd dollár). A legnagyobb értékű hazai vállalat, az OTP éppen 50-szer kisebb, mint amerikai szektortársa.

Ha érdekli a részvénypiacok világa, keressen minket!

Szerzőnk, Veseta Nándor a GeoPro munkatársa
www.geopro.hu
Telefon: 06 1 489 8800
E-mail: [email protected]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek