Mikor lélegezhetnek fel? Ígéret már van a bűztelenítésre

Rettenetes! Így fakadt ki a hölgy, aki felvette a telefont a kerecsendi önkormányzaton, amikor a faluban terjengő gombakomposzt bűzéről érdeklődtem. A kánikulában ablakot sem tudtak nyitni, s ennek pedig szerinte az lehetett az oka, hogy a gomba táptalajául szolgáló anyagot meglocsolták, majd megforgatták.

Ország-világHardi Péter2015. 08. 10. hétfő2015. 08. 10.

Kép: Kerecsend, 2009. szeptember 25. Szilágyi József alpolgármester, a demonstráció szervezője plakátot ragaszt egy kisbuszra Kerecsenden, ahol félpályás útlezárást tartanak az élelmiszeripari üzem "bűze" miatt. A kerecsendi önkormányzat nem a gombakomposzt készítő üzem bezárását, hanem technológiaváltás révén, az általa keltette szag megszüntetését kívánja elérni. MTI Fotó: H. Szabó Sándor, Fotó: H. Szabó Sándor

Szilágyi József
Kerecsend, 2009. szeptember 25. Szilágyi József alpolgármester, a demonstráció szervezője plakátot ragaszt egy kisbuszra Kerecsenden, ahol félpályás útlezárást tartanak az élelmiszeripari üzem "bűze" miatt. A kerecsendi önkormányzat nem a gombakomposzt készítő üzem bezárását, hanem technológiaváltás révén, az általa keltette szag megszüntetését kívánja elérni. MTI Fotó: H. Szabó Sándor
Fotó: H. Szabó Sándor

Az érzékszervi tapasztalatokon túl Sári László polgármester elmondta, hogy a település határában található Korona Gombaipari Kft. telephelyén keletkező szagoktól hosszú évek óta szenved a lakosság. Számos hatósághoz fordultak már segítségért, s ennek – no, meg a nyilvánosságnak – köszönhetően minden jel szerint sikerül is rávenni a cégvezetést a komposzt előállításának zárt rendszerűvé tételére. Annak egyébként örül a polgármester, hogy a kerecsendiek munkát találnak a cégnél, ráadásul az élelmiszer-ipari vállalkozás magyar tulajdonban van, ám az is bizonyos, hogy ehhez hasonló népegészségügyi, környezetvédelmi körülmények Európa nyugati felében elképzelhetetlenek lennének.

Októberre megszűnik a probléma, ígérte megkeresésünkre Rácz József, a gombaipari egyesülés elnöke. Elismerte, hogy tevékenységük időközönként szagos, ennek pedig az az oka, hogy a gombatermesztés alapja a komposzt, amelynek előállítása ammóniaszaggal jár. A zárt rendszerű trágyakeverés megteremtésén évek óta dolgoznak, de ez rendkívül költségigényes, csaknem másfél milliárdos beruházás. Ekkora kiadás pedig komoly erőfeszítést igényel tőlük, még akkor is, ha a magyarországi termesztett gomba harmada-negyede a cégétől származik.

Ennek ellenére a bűztelenítés utolsó fázisánál tartanak, a biofilterek már megérkeztek a gombatermesztő nagyhatalomnak számító Hollandiából. A filterek beszerelésével néhány hónapon belül végeznek, s a próbaüzemelést követően, remélhetőleg még ebben az évben – szó szerint – fellélegezhetnek a kerecsendiek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek