Itt az idő kipróbálni!

Ország-világ(hgy)2015. 09. 25. péntek2015. 09. 25.

Kép: Fatüzelésü kandalló, cserépkályha, fütötest, fütés fával, szénmonoxid, gázáremelés, nyugdijas házaspár Vecsésen 2009.01.06. fotó: Németh András Péter

Itt az idő kipróbálni!
Fatüzelésü kandalló, cserépkályha, fütötest, fütés fával, szénmonoxid, gázáremelés, nyugdijas házaspár Vecsésen 2009.01.06. fotó: Németh András Péter

Bár szeptember második felében még mindig 20 fok fölötti nappali hőcsúcsokat tapasztaltunk, nem árt ránézni a naptárra: akár egy-két héten belül jöhetnek olyan hidegek, hogy már fűteni kell.

Aki még nem tette meg, végezzen próbafűtést a cserépkályhájával, gázkazánjával, konvektorával. Mert tudjuk jól: amit hosszú ideig nem használtunk – most úgy április óta –, azzal bármi megtörténhet. Például csöpögnek a radiátorok – ekkor szakembernek kell a tömítést kicserélnie.

A központi fűtésnél probléma lehet a hőt közvetítő fűtőfolyadék – a legtöbb esetben a víz – hiánya, szintjének, nyomásának csökkenése. Tehát mielőtt fűteni kezdenénk, a szinteket és értékeket ellenőrizni kell, s ha muszáj, pótolni a hiányt.

Sokszor hiába próbáljuk, nem kapcsolódik be az őrláng (ami egyben gyújtóláng is). A legtöbben tavasszal lezárják a készüléket, spórolva a gázzal. Még mielőtt szerelőt hívunk, érdemes az őrláng csövét megnézni, nem költözött-e bele pók, nem porosodott-e el. Ezért érdemes porszívózni, szívószál segítségével e csövecskét kifújni, amihez hajszárítót is használhatunk.

Ha ég az őrlángunk, jöhet az igazi próbafűtés. Figyeljünk a láng viselkedésére, s arra is, hogy amennyiben a kazán körül gázszag érezhető, netán a láng a kazánburkolat széle felé ég vagy laposan imbolyog, akkor baj van a huzattal. Ez esetben ne kísérletezzünk, hívjunk szakembert.

A gáz évente több tucat ember halálát okozva bizonyítja: a fűtőberendezéseket semmiképp sem szabad barkácsolni.

Cserépkályhánál a próbafűtést óvatosan kezdjük: elég egy-két újságlapot összesodorni, s a nyitott kályhaajtóban meggyújtani. Ha a lángot, füstöt a huzat szinte beszippantja a kályha égésterébe, akkor rendben van a szellőzés, ám ha nem, akkor vagy a kályhánk tömődött el, vagy a kéménnyel akadt baj. Ilyenkor érdemes hozzáértőt hívni – de azért ne kapkodjunk, mert előfordul, hogy kis időnek kell eltelnie, mire a huzat beindul: az erősebb napsütés hatására meleg levegődugók is keletkezhetnek a kéményben. Ha a kályhában a huzat néhány papírlap elégetése után sem javul, akkor forduljunk szakemberhez.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek