Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Búzapiaci kilátások - Az aratás a szép terméshozamok és a várakozást is felülmúló minőség okán remek hangulatba hozta a gazdákat. Ám az akkori széles mosoly egyre kevésbé őszinte. A búzaárak július óta szinte megállás nélkül esnek.
Nem csak itthon töltötte el aratáskor elégedettséggel a termelőket az idei búzatermés. A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) aktuális felmérése alapján a globális gabonakészletek az idén 29 éves csúcsra emelkednek. Ebben komoly szerepet játszik, hogy az előzetes adatok szerint sikerült beállítani a búzatermelés tavalyi rekordját (720 millió tonna), pedig a korábbi előrejelzések még 10 millió tonnával kisebb értékkel kalkuláltak.
A főbb búzatermelő országok szinte mindegyikében kellemes meglepetésről számoltak be. Franciaországnál – az Európai Unió legnagyobb termelőjénél – másfél hónapja még úgy szólt a hír, hogy kis szerencsével akár a 16 évvel korábbi 38,25 millió tonnás rekordérték is elérhető.
Ehhez képest – utcahosszal verve az 1999-es esztendőt – 40,4 millió tonnás új rekord született, 8%-kal felülmúlva a tavalyi évet is. A német búzatermés a vártnál kisebb mértékben csökkent, a tavalyi 27,8 millióról 26,4 millió tonnára, miközben augusztus közepén még 25,5-25,7 millió tonna körüli terméssel számoltak a kereskedők. Az unió idei búzakibocsátása 148,6 millió tonna lehet, ami több mint 8 millió tonnával múlja felül az egy hónappal korábbi becsléseket.
Az USDA augusztusi adatai szerint magasabb volt a terméshozam a Fekete-tenger vidékén, így az orosz, ukrán és török termelők az egy hónappal korábban jelzettnél akár 2,2 millió tonnával több búzát arathatnak le. A világ távolabbi szegleteiben körbenézve javuló kilátásokról számoltak be Ausztráliában: a várt 23-23,5 millió tonna helyett elképzelhető, hogy a 25 millió tonnát is elérheti az ország búzatermése. Az El Niño-hatás miatti korábbi félelmek gyorsan elmúltak, a szükséges csapadékmennyiség megérkezésével ismét esni kezdett az ausztrál búza ára. Enyhén romlott viszont Kanada (–1 millió tonna) és Argentína (–0,4 millió tonna) terméskilátása.
Az árcsökkenés másik fontos oka, hogy nem csupán a kínálati oldalon erősebb a verseny, de a keresleti oldal is gyengült. Ugyanis a főbb búzaimportőröknek az idén szintén szerencséjük van az időjárással: Irán tavaly még a 4. legnagyobb búzaimportőr volt 7 millió tonnával, ám most úgy néz ki, hogy a kiugró hazai termés segítségével csupán 1,5 millió tonna importtal fedezni tudják a hazai szükségleteket. Algéria (tavaly a 3. legnagyobb importőr) szintén kiváló termésről számolt be, ami rossz hír a francia búzatermelőknek, akik az egyiptomi piacról való kiszorulásuk után Algériában is kevesebbet tudnak majd értékesíteni.
A legnagyobb búzaimportőrként számon tartott Egyiptomban jelenleg az orosz és ukrán búza népszerű, melyek olcsóbb áraikkal és alacsonyabb szállítási költségeikkel hónapok óta minden más versenytársat maguk mögé utasítanak. Az ár mellett a francia exportőröknek most a termény nedvességtartalmával is gondjaik akadtak.
Mi várható? Sok jóra egyelőre ne számítsunk. A Nemzetközi Gabonatanács számai alapján a főbb európai exportőröknek továbbra is éles versenyre kell készülniük: az EU idei exportárualapja 29,5 millió, Oroszországé 22,9 millió, Ukrajnáé pedig 12 millió tonna lehet.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu