Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem hozott eredményt az unió belügyminisztereinek tanácskozása a menekültválság megoldásában. Az eddig Európa-szerte sokat ostorozott magyar határzár hirtelen több európai országban vált követendő példává. Németország, Ausztria után Szlovákia is visszatért a határellenőrzéshez.
Kép: Members of the global civic organization Avaaz wearing caricature heads of European country leaders [From L: France's President Francois Hollande, Germany's Chancellor Angela Merkel and Hungary's Prime Minister Viktor Orban] perform a satrical sketch where Merkel, Hollande and Britain's Prime Minister David Cameron cut through barbed wire to open a giant door of welcome for refugees, in front of a "Wall of Welcome" at the Schuman Roundabout square in Brussels, in front of the European Union (EU) headquarters, on September 14, 2015 during an EU General affairs meeting. On the wall, a drawing depicts the three-year-old Syrian boy Aylan Kurdi who drowned while fleeing the war in Syria, as his aunt Fatima Kurdi was present early at the event. AFP PHOTO / JOHN THYS, Fotó: JOHN THYS
Már nem csak az Európai Unió határvidékén, Magyarország és Szerbia metszéspontján záródik a kerítés, sorakoznak a rend és biztonság megtestesítőjeként szerepeltetett egyenruhások. A kommunikáció szintjén eddig nagyvonalúnak ható német fogadókészségről papoló politikusok a menekültáradat első, rekordot döntögető napján – szombaton 12 ezren érkeztek Münchenbe – gyors pálfordulással csaptak nagyot a szélesre tárt germán karokra. Az Európai Unió legfontosabb vívmánya, a nekünk, uniós állampolgároknak szabad átjárást biztosító schengeni egyezmény végére került ezzel pont, a nyilatkozatok szerint ugyan ideiglenesen, ám a Puszta Életben Maradásért Küzdő Emberáradat nevű világjárványra a gyógyírt nem 30 napon belül fogják felfedezni.
A német keresztényszociális(!) unió (CSU) kezdeményezése, hogy Németország vezessen be határellenőrzést az osztrák határon, Horst Seehofer, Bajorország CSU-s tartományi kormányfőjének javaslata múlt vasárnap meghallgattatott, miután telefonon egyeztetett Angela Merkellel és Sigmar Gabriel alkancellárral. Egy nappal később már az osztrák belügyminiszter, Johanna Mikl-Leitner jelentette be, hogy Ausztria is követi Németországot, ideiglenesen felfüggeszti a schengeni szabályokat, és határellenőrzést vezet be a magyar határon. A döntésre ugyan lehetett számítani, a sebtében tető alá hozott rendelet viszont annak fényében meglepő, hogy Werner Faymann kancellár aznap reggel még csak véletlenszerű ellenőrzések szükségességéről beszélt. Ezzel egy időben érkezett a hír, hogy a szlovák kormány is hasonló lépést hagyott jóvá, és Szlovákia ideiglenesen visszaállítja a határellenőrzést a szlovák–magyar és szlovák–osztrák határokon.
Közben tanácskozást tartottak az unió belügyminiszterei. A hírek szerint négy ország nem támogatja az Európai Bizottság új menekültáthelyezési tervét. Szlovákia, Csehország és Románia a kötelező kvótarendszerrel nem elégedett, Magyarország pedig egyáltalán nem szeretne részt venni a menekültek áthelyezési műveletében, sem menedékkérőket elosztó, sem befogadó országként. Az a korábban már felvetett ötlet most szóba sem került, miszerint ha egy ország nem tud részt venni a műveletben, GDP-je két ezredének (0,002%) befizetésével egy évre kiválthatná a saját szerepvállalását a programból, és érdemben nem tárgyaltak a miniszterek az Európai Bizottság által javasolt hosszú távú menekültelosztási tervről sem.
„Zárjuk be a határokat és zárjunk ki mindenkit: ez irreális és populista politika – jelentette ki Frans Timmermans, az Európai Bizottság alelnöke. – Meg kell találnunk az egyensúlyt, hogy a lelkiismeretünk és a törvény előtt is meg tudjunk állni.”
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu