Támad a pálma

A SZÜRET MELLETT itt az ideje a kukorica és a napraforgó betakarításának is. A tavalyi rekordév után most kissé gyengébb, de még így is az átlagot meghaladó napraforgótermés ígérkezik itthon. Mi a helyzet a világ más részein, és hogyan hathat a terményárakra?

Ország-világVeseta Nándor2015. 10. 10. szombat2015. 10. 10.

Kép: Napraforgó szotyola 2010.07.29. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Támad a pálma
Napraforgó szotyola 2010.07.29. fotó: Németh András Péter
Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Hazánkban 2014-ben 1,56 millió tonna napraforgó termett. Ha hozzászámítjuk, hogy eközben a vetésterület a 2013-as 600-ról 590 ezer hektárra csökkent, akkor különösen elégedettek lehetünk. Az egy hektárra jutó termés átlaga 2,64 tonnára ugrott. Ehhez képest az idén a gazdák 610 ezer hektáron termesztették az étolajnak valót, de a termésátlag az előzetes becslések szerint 2,4 tonna környékén várható. Így az ágazati szereplők összességében 1,45 millió tonnás terméssel kalkulálnak.

Aggodalomra még sincs ok, hiszen az elmúlt tíz évből hétben ennél kisebb számokat láthattunk. Sőt, ha az Európai Unió összesített adatait nézzük, továbbra is előkelő helyen állunk. A 8 millió tonnát (2014-ben még 9 millió tonna) megközelítő uniós termésből 2-2 millió tonnát a bolgárok és a románok állítanak elő, a dobogó 3. helye pedig holtversenyben a franciákkal a magyaroké. Azonban a legnagyobb közvetlen versenytársunk, Ukrajna még a jelenlegi súlyos helyzetében is több napraforgót termeszt, mint az egész EU együttvéve. Bár tavaly a háború sújtotta keleti országrész gyengébb eredményei miatt a 2013-as 11 millió tonnáról 10,1 millióra esett vissza a termelés, az idén csekély javulásra számíthatunk (10,2 millió tonna). Oroszországban is jó termés ígérkezik (9,4 millió tonna), viszont Törökországban kevésbé sikerült az idei esztendő (1,15 millió tonna). A kisebb súlyú mediterrán, ázsiai és dél-amerikai termelők adatait figyelembe véve a világban az idei évre becsült napraforgótermés az előző évi 40,2 millió tonnáról összességében 38,8 millióra csökken.

Mennyiségi oldalról tehát elégségesnek látszik a kínálat. Ám a minőségi problémák fejtörést okozhatnak nálunk. A kiadós őszi csapadék miatt az aratás sok helyütt a vártnál lassabban halad, a termés nedvességtartalma pedig túl magas. A betakarításkori nedvességtartalomtól függően tonnánként akár több ezer forintba is kerülhet a szárítás költsége, ami lerontja a jövedelmezőséget. A napraforgó árát a fentieken kívül a többi olajnövény kereslete–kínálata is befolyásolja. A világ ebbéli termelése hozzávetőleg 530 millió tonna, melyből a napraforgó valamivel több mint 7%-kal részesedik.

A világpiacon a szója a legjelentősebb. Míg tavaly 322 millió tonna szója termett, addig az idei évre vonatkozó legfrissebb becslés 317 millióval számol. A tavalyi 15 millió tonnás túltermeléssel szemben most várhatóan egyensúlyban lesz a keresleti és kínálati oldal. A növény ára a tavalyi zuhanás után az idei év eddigi részében egyelőre kissé tovább csökkent.

Repcéből az előző időszaki 71,9 millió tonna helyett a mostani szezonra csupán 64,7 milliós termést prognosztizálnak a szakértők. Ázsia kivételével az összes fontosabb repcetermesztő régió, az EU (24,4 helyett 21,3 millió tonna), Kanada (16,4 helyett 13,3 millió tonna), Ukrajna és Ausztrália (10% feletti) terméscsökkenést jelzett. A növényi olajok piacát az elmúlt években egyre inkább a pálmaolaj termelése határozza meg: alacsony előállítási költsége miatt tíz év alatt megduplázódott a termelése. A növény ráadásul kétszer is károsítja a környezetét. Az egyik az újabb termőterületek szerzése miatt jelenleg is zajló őserdőégetés Indonéziában; a másik pedig, hogy nem tűr meg maga mellett más növényt, mert a gyökérzetében termelődő méreganyag kiirtja a környező növénytársulásokat. Míg tavaly 61,5 millió tonna olajat állítottak elő olajpálmából, addig az idén várhatóan 65,2 millió tonnára emelkedik a termelés. Napjainkra a világ növényiolaj-kibocsátásának 34%-a ered ebből a forrásból.

Lapzártánkkor a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) áruszekciójában a novemberi szállítású napraforgómag ára 114 ezer forint volt tonnánként, az ukrajnaié pedig forintra átszámítva 101-102 ezer forint környékén mozgott. A tavalyi árakhoz képest ez előrelépés: a BÉT statisztikái szerint a tavaly novemberi szállítású termény tonnánkénti átlagára csupán 88 348 forintot kóstált.

Szerzőnk, Veseta Nándor a GeoPro munkatársa
www.geopro.hu
Telefon: 06 1 489 8800
E-mail: [email protected]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek