Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Rendkívüli miniszter- és államelnöki csúcstalálkozót tartottak vasárnap Brüsszelben: az összejövetelt Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnöke hívta össze, s arra a nyugat-balkáni migrációban érintett országok vezetőit hívta meg.
Kép: TOPSHOTS A boy wearing an emergency blanket to warm himself, arrives, with other refugees and migrants, on the Greek island of Lesbos, on October 27, 2015, after crossing the Aegean sea from Turkey. The bodies of two migrants were found on the Greek islands of Lesbos and Chios on October 26, after accidents aboard two boats bound for Europe, according to Greek police. Despite worsening weather at the onset of winter that has made the already hazardous sea voyage from Turkey to Greece even more dangerous, a record 48,000 refugees and migrants arrived last week in Greece, said the International Organization for Migration. AFP PHOTO / ARIS MESSINIS, Fotó: ARIS MESSINIS
Egy mondatban összefoglalva: a brüsszeli találkozó célja az volt, hogy az érintett országok megállapodjanak olyan operatív lépésekről, amelyeket azonnal meg lehet tenni. A megbeszélésre Ausztria, Bulgária, Horvátország, Macedónia, Magyarország, Németország, Görögország, Románia, Szerbia és Szlovénia volt hivatalos. „A nyugat-balkáni vándorlási útvonalon kibontakozó vészhelyzetre való tekintettel nagyobb együttműködésre, kiterjedtebb egyeztetésre és azonnali operatív cselekvésre van szükség” – állt az EB közleményében.
Legszebben Gjorge Ivanov macedón elnök világított rá a problémára, lazán idézve Benjamin Franklin amerikai szabadságharcost: vagy együtt dolgoznak, kötelékben, vagy külön-külön lesznek felkötve. A tanácskozás feszült hangulatban zajlott. Szlovénia és Horvátország képviselői között igen fokozott vita alakult ki – érthető módon, hiszen jelenleg e két ország határán a legrosszabbak az állapotok. Pontosabban: a magyar miniszterelnök nem kívánt beszélni, mivel álláspontja szerint csak megfigyelőként vett részt, hiszen hazánk már nem része a migránsok útvonalának. A német kancellár asszony úgy fogalmazott: az EU igencsak törékeny állapotban van. Magyarul: az unió az általunk ismert formában nem biztos, hogy működőképes.
A legnagyobb nyomás Görögországra nehezedett: Athén végül elvállalta a menedék biztosítását újabb 30 ezer migráns számára, amihez hozzájön másik 20 ezer migráns ellátása az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága segítségével – mindezt ebben az évben. A nyugat-balkáni útvonal mentén további 50 ezer menekültnek adnak menedéket.
A részt vevő országok 17 pontos akciótervet fogadtak el. Így hétfőn már minden ország kijelölte felelős kapcsolattartóját. Hogy az adott országok a vállalásukat teljesítik-e, heti rendszerességgel ellenőrzik majd. Javítani fognak a görög–macedón és a macedón–szerb határok ellenőrzésén is, Szlovéniába pedig egy héten belül 400 fős erősítés érkezik az uniós határrendészettől. A 17 pont azt is tartalmazza, hogy az államok a szomszédjaik értesítése nélkül nem szállítanak migránsokat és menekülteket az érintett ország határához.
Ám a tanácskozás legfontosabb következtetése az volt: a határok lezárása nem hosszú távú megoldás. Tudnivaló, hogy a váltó, amellyel az illegális bevándorlást törvényes vágányra lehetne terelni, Törökország kezében van. És úgy fest, hogy a törökök nem sietnek átkapcsolni – az ő meggyőzésükön is sokat kell dolgozni az elkövetkezőben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu