Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mintegy kétharmadát a testükben lévő víznek a madarak a bőrükön keresztül veszítik el. Amerikai kutatók eredményei szerint a verebek az évszaknak megfelelően képesek változtatni bőrük vízáteresztő képességét, amivel víz- és hőháztartásuk egyensúlyát a leghidegebb és legszárazabb teleken is megőrzik. A melegvérű állatoknak egyrészt jól „impregnáltnak”, azaz vízhatlannak kell lenniük, hogy a hőségben a lehető legkevesebbet veszítsék el az értékes vízből, ugyanakkor „vízáteresztőnek” is, hogy a párologtatás révén hűthessék magukat.
A szakemberek megvizsgálták, hogy a szárnyasok mindeközben képesek-e alkalmazkodni a téli és nyári körülményekhez. Tizenegy verebet fogtak el nyáron és nyolcat télen, majd szemügyre vették a különböző bőrrétegeikben lévő zsírt. Megfigyelték, hogy a bőr vízáteresztő képessége nyáron kétszer nagyobb volt, mint télen.
Abszorpciós (elnyelő, lekötő) és infravörösfény-vizsgálatokkal megállapították, hogy a verebek vízállóságuk mértékét a bőrben különféle zsírok raktározásával szezonálisan változtatják. Télen több zsírt raktároznak el, mégpedig a bőr felső és alsó rétegeiben. A mélyebb bőrrétegekben olyan lipidek, mint a ceramid és a cerebrozid tartják meg különösen jól a vízmolekulákat. Ezek a rétegek a legjobban impregnáltak és nedvességben a leggazdagabbak.
A madarak az évszaknak megfelelően változtatják bőrükben a zsír elrendeződését is, amivel valószínűleg környezetük változó hőmérsékletéhez és nedvességtartalmához alkalmazkodnak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu