Költséges terror

Csaknem tízszer annyian haltak meg a terrorizmus következtében tavaly, mint 15 évvel ezelőtt.

Ország-világMarkos Mária2015. 11. 28. szombat2015. 11. 28.

Kép: 23/11/2015. Brussels, Belgium. A young girl walks past Belgian military in The Grand Place, the main square in central Brussels where the city is currently on lockdown amid "imminent threat" of Paris-style bomb and gun attacks. Some public transport and schools have been closed as a precaution. Photo credit: Ben Cawthra *** Please Use Credit from Credit Field ***, Image: 267431070, License: Rights-managed, Restrictions: *** UK Out ***, Model Release: no, Credit line: Profimedia, SIPA USA, Fotó: Profimedia

Belgium: Military on the Streets of Brussels
23/11/2015. Brussels, Belgium. A young girl walks past Belgian military in The Grand Place, the main square in central Brussels where the city is currently on lockdown amid "imminent threat" of Paris-style bomb and gun attacks. Some public transport and schools have been closed as a precaution. Photo credit: Ben Cawthra *** Please Use Credit from Credit Field ***, Image: 267431070, License: Rights-managed, Restrictions: *** UK Out ***, Model Release: no, Credit line: Profimedia, SIPA USA
Fotó: Profimedia

A november 13-i párizsi mészárlást követően jelent meg egy új elemzés az Institute for Economics and Peace (IEP) jóvoltából, amelyből kiderül, a New York-i World Trade Center ikertornyainak 2001. szeptember 11-i támadását követően idén minden eddiginél többe kerültek a terrortámadások utóhatásai. 2014-ben e cselekmények költségei globálisan elérték az 52,9 milliárd dollárt – ez durván Bulgária éves nemzeti össztermékének megfelelő összeg –, míg 9/11-et követően 2001-ben 51,51 milliárd dollárt költöttek a globális terrorizmusindex szerint, amelynek az egész világra kiterjedő adatait 1997 óta gyűjtik. 

Hogy mit ért az összegzés a terrorért fizetett ár alatt? Az IEP elsősorban az anyagi kárral számol, amelybe beletartozik az öngyilkos merénylő által felrobbantott épületben okozott kár, a halottakkal és sérültekkel kapcsolatosan felmerülő egészségügyi kiadások, valamint a kieső jövedelmek. A vizsgálat viszont figyelmen kívül hagyja például a biztonsági személyzettel, magasabb biztosítási díjakkal járó költségeket, vagy azt a pénzt, amelyet egy város támadását követő vesztegzárra költenek. Steve Killelea, az intézet vezetője szerint a biztonsági intézkedések következtében az emberek szabad mozgásának korlátozása is a francia GDP csökkenését fogja eredményezni az utolsó negyedévben. 

A párizsi, a bejrúti merényletet, valamint az orosz gép egyiptomi megsemmisítését magára vállaló Iszlám Állam mára túlszárnyalta az eddig legtöbb halálos áldozatot szedő afganisztáni tálibokat. Az IÁ tavaly több mint 20 ezer embert ölt meg, mutat rá a tanulmány. Nem véletlenül nevezte François Hollande a közel-keleti dzsihádistákat „a világ valaha ismert legnagyobb terrorgyárának”. 

Bár Európa-szerte jól szervezett munka eredményeként hajtják végre támadásaikat a terroristák, a meggyilkoltak 70 százaléka mégis vallástalan, valamely kisebbséget kipécéző, kormányellenes ideológiával felvértezett, magányos farkasok által elkövetett mészárlások áldozata. Azokban a fejlődő országokban, ahol nincs vagy gyenge a központi kormányzás, a jogrendszer hiányos, a terrorizmus jelenti a legnagyobb gazdasági és humánkockázatot. Nem mondunk meglepőt: a Közel-Kelet és Észak-Afrika országai a legkitettebbek a terrorizmusnak, ebben a régióban vesztette a legtöbb – 13 426 – ember az életét valamilyen terrorcselekmény következtében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek