Büntetik a horgászokat?

Akárcsak tavaly, úgy az idén is meglehetősen zavarosan indul az év a horgászok számára. Ettől az évtől már él a lehetőség, hogy aki nem adja le időre – február 28-ig – állami fogási naplóját annál a szervezetnél, ahol azt tavaly kiváltotta, akkor akár 2 ezer forintos büntetést is kaphat. És az is, aki nem összesíti az eredményeket vagy hibásan tölti ki a naplót.

Ország-világohgy2016. 01. 30. szombat2016. 01. 30.

Kép: Abádszalók, 2016. január 4. Mérten András lékhorgász a Tisza-tó jegén, Abádszalók határában 2016. január 4-én. MTI Fotó: Mészáros János, Fotó: Mészáros János

Mérten András
Abádszalók, 2016. január 4. Mérten András lékhorgász a Tisza-tó jegén, Abádszalók határában 2016. január 4-én. MTI Fotó: Mészáros János
Fotó: Mészáros János

Jó tudni azt is – mert ezért is büntethetnek –, hogy aki a naplót még nem adta le, január 31-től őshonos halat nem is vihet haza, csak idegenből származó fajok példányait. Másrészt tavaly év végén járt le egy sor olyan vízfelület kezelési, bérleti szerződése, amelyet horgászati szervezetek hasznosítottak, s az újak megkötése, illetve az azzal kapcsolatos adminisztráció akár márciusig is eltarthat. Ez pedig azt jelenti, hogy e területekre addig nem is lehet engedélyt szerezni. Ez igaz azokra a természetes vizekre, állami vízfelületekre is, melyeken megszűnt a kereskedelmi halászat, s az országos horgászszervezet, a MOHOSZ kapta meg a kezelési jogot, melyet tovább is ad helyi szervezeteknek. Az alhaszonbérlőket pályázaton kell kiválasztani, az új vízkezelőnek ki kell alakítania a saját szabályozást, engedélykiadási rutinját. Az új papírok elfogadtatása, kinyomtatása is időt vesz igénybe, az új bérlőnek ezek forgalmazásáról is szerződést kell kötnie az egyes horgászegyesületekkel. 2016-tól a MOHOSZ vette át az egységes állami horgászjegyet és fogási naplót is tartalmazó állami horgászati okmány forgalmazását. Szigorodott a horgászadatok számítógépes nyilvántartása, így a szankcionálás is könnyebb. A tavalyi állami horgászjegy január 31-ig érvényes.

Horgászni csak állami jeggyel és a konkrét vízterületre érvényes jeggyel együttesen lehet. Az idén egységesen állami horgászokmányt bocsátanak ki, ennek eleje lesz az állami jegy, a végén lehet csatolni a cserélhető területi jegyet. A közbenső rész a horgászrendet és a fogási naplót tartalmazza. Az új okmányt még csak most kezdik nyomtatni, ami szintén okozhat egy kis csúszást.

Az állami horgászokmány 2200 forintba kerül – 2000 az állami jegy, 200 forint maga a napló. A területi jegyek ára változó. A két nagy tavunk, a Balaton és a Tisza-tó kivételt jelent az egységes horgászati szabályozás alól: ezeknél nem a MOHOSZ, hanem a Tisza-tavi Sporthorgász Nonprofit Kft., illetve a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. a vízkezelő. Így ott e két szervezet határozza meg a horgászat rendjét.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek