Mit hoz az április?

Viharfelleg borult a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház fölé: a pénzhiány felhője. És nincs semmi jele annak, hogy odébb lebegne. Előfordulhat, hogy tavasztól sebészek nélkül marad az intézmény.

Ország-világK. F.2016. 02. 27. szombat2016. 02. 27.

Kép: Győr, 2013. szeptember 17. Térdprotézisműtét a győri Petz Aladár oktató kórház műtőjében 2013. szeptember 17-én. Győr-Moson-Sopron megyében a várakozási idő a térdprotézisműtétre elérheti a négy és fél évet is. MTI Fotó: Krizsán Csaba, Fotó: Krizsán Csaba

Mit hoz az április?
Győr, 2013. szeptember 17. Térdprotézisműtét a győri Petz Aladár oktató kórház műtőjében 2013. szeptember 17-én. Győr-Moson-Sopron megyében a várakozási idő a térdprotézisműtétre elérheti a négy és fél évet is. MTI Fotó: Krizsán Csaba
Fotó: Krizsán Csaba

Nem új keletű a kórház orvosainak elégedetlensége: még tavaly decemberben a kórház tizenhat sebésze olyan levelet írt a vezetésnek, amelyben túlterheltségükről számoltak be. Az intézmény vezetése január közepén válaszolt az orvosoknak. Béremelési ajánlatot nem kaptak, kéréseiket pedig elutasították.

Következő lépésként – írja a Kisalföld – ügyvédi irodában helyezték letétbe felmondásukat a Petz Kórház sebészei. Eszerint ha nem születik megállapodás az igazgatósággal, április 1-jén a Petz 15 sebésze búcsút vesz a kórháztól. Béremelési kérelmüket számos ténnyel támasztják alá: megnőtt a terhelésük, mivel a megye számos sebészeti osztálya bezárt; a kórház regionális centrum lett; a viszonylag újonnan (2013 áprilisában) indult sürgősségi betegellátó osztály is igen nagy betegforgalmat jelent, aminek egy része a sebészetre hárul – többek között.

A kórház vezetésének nem változott az álláspontja: kitart amellett, hogy a sebészek jövedelmének nyolcvanöt százalékos (állítólag ennyit kértek) emelésére nincs mód. Számításuk szerint egy ilyen mértékű béremelés (nyilván nemcsak a 15 sebész, hanem a kórház összes dolgozója számára) havi 450 millió forint többletkiadást jelentene akkor, amikor a Petznek havonta 1,2 milliárd forintból kell működnie. Innen már csak egy hármas szabályt szükséges kiszámolni, jelenleg mennyit költ a kórház bérekre: havi 530 milliót, szinte a büdzséje felét…

Hogy a sebészek végül elmennek- e a falig és tényleg felmondanak, az április 1-jén kiderül. Hogy az egészségügyünk mikor kerül olyan állapotba, hogy ilyesmi ne jusson az orvosaink eszébe – sajnos megjósolhatatlan.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek