Játék a csillaggal

Erdélyt (a tágabban értelmezettet), amely korábban az Osztrák–magyar Monarchiához tartozott, az első világháborút lezáró békeszerződések juttatták Romániának. A román politika a többségében magyar anyanyelvűek által lakott régióban az etnikai arányok megváltoztatására törekedett a románok javára.

Ország-világ(kas)2016. 03. 14. hétfő2016. 03. 14.
Játék a csillaggal

A magyar tiltakozások évtizedei után a román parlament végül megszavazta a kisebbségi területi autonómiát megteremtő Autonómia Statútumot. Erdély saját helyi parlamentet kapott, amelyben a román és a magyar képviselők száma egyenlő elnökei felváltva románok és magyarok. A magyar és a román nyelv a hivatalokban egyenrangú. Köztisztviselő eleve nem lehet, aki nem rendelkezik mindkét nyelven nyelvvizsgával.

Az előbbiek mind igazak – azzal a kis csavarral, hogy be kell helyettesíteni Erdélyt Dél-Tirollal, a románokat olaszokkal, a magyarokat pedig németekkel. Dél-Tirolban kialakult ez a fajta autonómia – erre utalt Tőkés László 2013-ban, amikor Orbán Viktor miniszterelnöknél szorgalmazta az osztrákokéhoz hasonló politizálást. Így fogalmazott: Magyarország vállaljon védhatalmi szerepet Erdély felett. Az ötlet pedig kiverte a biztosítékot a román politikumban.

Ezért most, két és fél évvel később, bírósági döntés alapján Klaus Johannis román elnök visszavonta Tőkéstől a Románia Csillaga kitüntetést, az ottani legnagyobb állami elismerést. Játsszunk matekot! Vonjuk ki az egyenletből a neveket. Ami marad: Romániában nincs joga a szabad véleménynyilvánításra egy olyan közéleti szereplőnek, akinek jelentős szerepe volt abban, hogy a most őt korlátozókat is elnyomó rendszer ’89-ben összeomlott. Illetve van joga, de bizonyos kérdésekben. Illetve bármilyen kérdésben, de csak bizonyos mértékben. Különben jön a bünti. Ceausescu elégedetten kérhet egy konyakot – vagy amit a pokolban mérnek…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek