Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egy kisvállalkozó üzlethelyiséget bérelt. A szerződésében az állt, hogy a bérbeadó két évig nem mondhat fel, és két év letelte után is csak három hónapos határidővel, vagyis ennyi időnek kell eltelnie a szerződés felmondása és a bérlemény kiürítése között.
A tulajdonos az üzlethelyiséget eladta. Az új tulajdonos a vásárlás után azonnali hatállyal fel akarta mondani a szerződést, de a bérlő ezt visszautasította. Ekkor a tulajdonos újra felmondta a bérleti szerződést, ezúttal szabályosan, vagyis három hónapos határidővel. Időközben a helyiségben történt egy csőtörés, a bérlő felszólította a tulajdonost, hogy javítsa ki az ebből eredő károkat.
A tulajdonos nem tett eleget a felszólításnak, hanem amikor a három hónap lejárt, pert indított azért, hogy a bérlő ürítse ki az ingatlant, illetve fizesse meg az elmaradt bérleti díjat.
A bérlő arra hivatkozott, hogy mivel az új tulajdonossal nem kötött bérleti szerződést, ezért vele nem volt jogviszonya, így jogcím nélküli birtokosnak minősül. A jogcím nélküli birtokos pedig visszatarthatja a dolgot, amíg az indokolt költségeit – ez esetben a helyiség használatát ellehetetlenítő csőtörés következményeinek elhárítására költött pénzt – meg nem térítik.
A tulajdonos úgy érvelt, hogy a szerződésben megörökölte a bérbeadói pozíciót azzal, hogy megvette az ingatlant. Tehát a bérlő bérlő maradt, csak akkor vált jogcím nélküli birtokossá, amikor a tulaj felmondta a szerződést, és eredménytelenül eltelt a három hónapos határidő. A lakás- vagy helyiségbérlőnek pedig nincs visszatartási joga, bár kérheti a bérelt dologra fordított összegek megtérítését.
A bérlő azzal vágott vissza, hogy a bérleti szerződést szabálytalanul bár, de azonnali hatállyal felmondta az új tulajdonos. Ebből is következik, hogy a használó jogcím nélküli birtokos volt a csőtörés idején.
A bíróság kimondta, hogy a két fél között fennállt a bérleti jogviszony. Az új tulajdonos automatikusan átvette a szerződést kötő régi tulajdonos helyét a bérleti szerződésben.
A lakás- és helyiségbérlőnek nincs visszatartási joga, de a jogcím nélküli birtokosnak a dologra a felelős őrzés szabályai szerint kell vigyáznia, és ezek között szerepel, hogy a dolgot nem használhatja.
Vagyis, ha a bérlő jogcím nélküli birtokos lett volna, akkor is fizetnie kellett volna a helyiség használatáért. Ezért a bérlőnek a helyiséget vissza kell adnia, és használati díjat kell fizetnie a felmondás utáni időszakra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu