Váltani sose késő

GÖDÖLLŐNEK KEVÉS olyan közismert alakja van, mint dr. Lencsés György aranydiplomás állatorvos, aki idegenvezetőként ugyanolyan népszerű, mint a Szent István Egyetem tanáraként. Valaha az állat- és a termelésélettant oktatta, most a turizmus és művészet tárgy előadója. Városához ezer szállal kötődik.

Ország-világDulai Sándor2016. 03. 09. szerda2016. 03. 09.

Kép: Lencsés György egyetemi tanár aranydiplomás állatorvos 2016 02 04 Fotó. Kállai Márton

Váltani sose késő
Lencsés György egyetemi tanár aranydiplomás állatorvos 2016 02 04 Fotó. Kállai Márton

Negyvenhárom esztendeje, hogy vizsgáztam nála. A mi évfolyamunk volt Gödöllőn az első, amelynek gyakorlatokat, sőt tanársegédként már előadásokat tartott, s ezek soha nem voltak unalmasak. A viccei ugyanúgy „bejöttek”, mint egy-egy József Attila-idézet, s órán kívül is sokat voltunk együtt, a szakmánál sokkal többet adott nekünk. Kapcsolatunk azóta is eleven, így történt, hogy legutóbbi évfolyam-találkozónkon – mert akkor még hivatalosan „csak” docens volt – tiszteletbeli professzorunkká fogadtuk. Ezután az egyetem is ezt tette, elismerve érdemeit, fél évszázad munkáját.

– Jólesett ez is – mondja most, hogy a következő találkozóra készülünk. – De amikor Makra Géza a számomra oly kedves évfolyam nevében átölelt, szavak helyett egyszerűen elbőgtem magam. Édesapám tanár, édesanyám tanító volt, tanár a feleségem meg az öcsém is, és úgy éreztem, hogy ez mindannyiunknak szól. Mert a szeretet nálunk soha nem volt üres szó...

A felvidéki Felsőkirályiban született, és ma már 74 éves. A Lencsés család a csehszlovák–magyar lakosságcsere révén, 1947 szeptemberében került Gödöllőre, s hogy a vagon után lakáshoz jutottak és a szülei állást kaptak, az felért a csodával. Őt felvették a premontrei igazgatás alatt álló Szent Imre utcai római katolikus iskolába, első tanítója az édesanyja volt. Édesapja pedig – „Ép testben ép lélek” – testnevelő tanárként az edzője. A gimnáziumi érettségi előtt magyar–népművelés szakra akart jelentkezni, aztán mégis az Állatorvosi Főiskolát választotta. Ebből később Állatorvos-tudományi Egyetem lett, már ott kapott diplomát.

Közben a csapatával röplabdában megnyerte az országos egyetemi-főiskolai bajnokságot. Tanársegédként az egyetemen az Élettani Tanszékre, a példaképe, dr. Kemény Armand mellé került, tőle rengeteget tanult szakmailag, műveltségben, emberileg egyaránt. Nemkülönben dr. Tóth Béla Lajostól, az Állatélettani és Állat-egészségtani Tanszék vezetőjétől Gödöllőn, akinek 1973- tól lett a munkatársa. A termelésélettan című tárgyat ő oktatta évtizedeken át.

– Nem éppen szokványos, hogy valaki ilyen előzmények után idegenvezető, majd a turizmus és művészet tárgy tanára lesz. Hogyan jött a váltás gondolata? – kérdezem.

– Engem ez mindig érdekelt, és váltani sose késő. Még fiatal oktatóként tíz éven át egy hallgatói közösség, a Palóc Klub vezetője voltam, kirándulásokat szerveztünk a Felvidékre is, néprajzi, irodalmiművészeti barangolásokat. Nem sokkal azután, hogy nyugdíjba mentem, beszélgettem egykori gimnáziumi tanárnőmmel, aki a történelmet és a földrajzot tanította nekünk, de emellett elvégezte az egyetemen a művészettörténet szakot is. Kérdezte, örök nyüzsgő emberként mit fogok most, nyugdíjasként csinálni, és fölvetette, hogy jelentkezhetnék egy idegenvezetői tanfolyamra. Megtetszett az ötlet – így lettem idegenvezető, országjárás- vezető. Most főként a Gödöllői Királyi Kastélyban és a Máribesnyői Nagyboldogasszony-bazilikában, a Basilica Minorban fogadom a vendégeket.

Gróf Grassalkovich Antalról, aki 1758-ban határozta el a besnyői templom építését, színjátékot írtam, ezt be is mutatták. S miután az egyetemen elindult a turisztikai képzés – amiben egy kis részem tán nekem is volt –, címzetes professzorként enyém lett a turizmus és művészet tantárgy. Így a hallgatóimnak is megmutathatom, milyen szép ez a város.

A máriabesnyői bazilikában végzett tevékenységéért XVI. Benedek pápától személyes elismerést kapott. Megírta a Gödöllői Kisállattenyésztési Kutatóintézet történetét, s egy gödöllői útikalauzt – ez még megjelenésre vár. Negyven éve, hogy megházasodott, két gyermekük és – eddig – két unokájuk született. Kisgyermekként a családjával a kényszer hozta Gödöllőre, de ma már el se tudná képzelni az életét máshol.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek