Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
MÁR-MÁR KÖZHELYSZÁMBA megy az a sokat hangoztatott tétel: a humán tőke a gazdasági fejlődés legfontosabb eleme. Nemcsak az alul-, de a túlképzettség is komoly gátja mind a megfelelő munkakör megtalálásának, mind az üres álláshelyek betöltésének. Az Európai Bizottság New Skills Agenda for Europe címmel egy tíz pontból álló akcióterv bevezetését kezdeményezte a következő két évre, hogy elősegítse a szakképzés fejlesztését és a munkahelyteremtést – jelentette be a foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős uniós biztos, Marianne Thyssen egy szakmai fórumon Brüsszelben.
Kép: Visitors look at employment opportunities displayed on a job board at the Connecticum job fair for students, graduates and young professionals at Tempelhof airport in Berlin, Germany, on Tuesday, May 6, 2014. German unemployment fell more than twice as much as forecast in April in a sign that Europe's largest economy will continue to lead the recovery in the euro area. Photographer: Krisztian Bocsi/Bloomberg via Getty Images, Fotó: Bloomberg
Miközben Magyarország egyes térségeiben még mindig magas a munkanélküliek száma, a semmiből semmibe vezető, főképp alacsonyan képzett álláskeresőknek szánt közmunkán kívül szinte lehetetlen munkához jutni, addig országszerte egyre súlyosabb problémát jelent a munkaerőhiány. Szinte lehetetlen valamirevaló kőművest, festőt vagy ácsot találni, de nincs jobb helyzetben a vendéglátás sem, az egészségügyben tapasztalt orvoshiány sokak életébe is kerülhet. Pedig a számok szépen alakulnak: az unió statisztikai hivatalának kimutatása szerint 5,8 százalékon áll a munkanélküliség Magyarországon, ezzel az ötödik legkevesebb állástalannal büszkélkedő ország lennénk az EU-ban.
Az elégedettség valahogy mégis elmarad. Akinek van munkája, sokszor nem a végzettségének, képességeinek megfelelő tevékenységet kénytelen végezni, a magasan képzett szakemberek elvándorlása pedig megállíthatatlan folyamat.
A munkaerőpiac válsága nemcsak minket, magyarokat hoz nehéz helyzetbe, az egész Európai Unió hasonló gondokkal küzd. Az első negyedév végén 10,8 százalékos munkanélküliséget jegyzett az EU.
A legsúlyosabb problémát továbbra is a fiatalkorúak munkanélkülisége jelenti: az unió 29 tagállamában 19,1 százalék a 25 év alattiak munkanélküliségi aránya – a helyzet Görögországban a legrosszabb, ahol ez a mutató meghaladta az 51 százalékot.
A munkaerőpiacon uralkodó ellentmondásokat csak fokozza, hogy miközben az egész kontinensen túlképzett munkaerők milliói kénytelenek nem a tehetségüknek megfelelő állásokban elhelyezkedni – az unió magasan képzett fiatal munkavállalóinak 25 százaléka túlképzett jelenlegi pozíciójához képest, ezzel szemben az alkalmazottak 26 százaléka jelentősen alulképzett az általa végzett munkakört nézve –, addig Európa- szerte kétmillió betöltetlen pozíció várja felkészült, naprakész tudással rendelkező dolgozóját, mindhiába.
Különösen igaz ez a STEM-területre, azaz a tudományos, műszaki, technológiai és matematikus álláshelyek jó része betöltetlen. A munkaadók 40 százaléka arról panaszkodik, üres álláshelyeire nem talál megfelelő képzettségű dolgozót, ez pedig már a növekedést és az innovációt akadályozza uniószerte.
A helyzetet tovább rontja, hogy a jövőben a munkaerőpiac teljes átalakulására kell számítani az automatizáció és a technológiai fejlődés hatására. A Deloitte nemzetközi könyvvizsgáló cég legfrissebb elemzése szerint a jogi szektorban körülbelül 114 ezer álláshely szűnik meg az automatizálás következtében, további 39 százaléka a munkaköröknek pedig a leépítések magas kockázatát hordozza magában a következő két évtizedben.
Tény, hogy az oktatási rendszerből, a korábbi munkahelyi tapasztalatokból megszerzett készségek, szakképzettségek minden korábbinál gyorsabban elavulnak, és egyre nagyobb a szakadék a munkaerőpiac gyorsan változó igényei és a „hozott anyag” között. A jövő évtized munkavállalóinak értéke nem a megszerzett diplomák számától függ majd, hanem sokkal inkább az ezekre épülő széles körű készségkészletekre: legyen elsősorban kiváló problémamegoldó, analitikusan gondolkodni képes vállalkozószellem, több idegen nyelv birtokában a multikulturális környezetben otthonosan mozgó csapatjátékos, akinek technikai tudása is magas szintű. Ugye, van még behoznivalónk e területeken? Az Európai Bizottság júniusban elindított New Skills Agenda for Europe című akcióterve nem azt állítja, hogy az európai polgárok alulképzettek, épp ellenkezőleg: arra a fontos kérdésre keresi a választ, milyen típusú oktatással lehetne felkészíteni bennünket, uniós munkavállalókat a munkaerőpiacra való bejutásra – és maradásra. Marianne Thyssen foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős biztos rámutatott:
„Az Európai Unióban és a világon is azok az országok a legversenyképesebbek, amelyek a legtöbb pénzt fordítják a készségfejlesztésre. Az a veszély fenyeget, hogy Európában 70 millió európai marad le ebben a versenyben. Muszáj több pénzt fordítanunk a készségek fejlesztésére, ha javítani akarjuk versenyképességünket, és elő akarjuk mozdítani a gazdasági növekedést. Mindenekelőtt azonban létfontosságú, hogy segítségünkkel az emberek valóra tudják váltani az álmaikat szakmai téren, elérjék a céljaikat, és kibontakoztassák a bennük rejlő képességeket.”
Az uniós biztos elmondta, ezek megvalósítására készek áldozni is: az Európai Szociális Alapból, az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, valamint az Európai Beruházási és Fejlesztési Alapból a 2014–2020-as időszakban több mint 30 milliárd eurót fordítanak a képességek fejlesztésére.
Ezenfelül a szociális alapból mintegy 79 milliárd euró áll majd a tagállamok rendelkezésére az oktatás, az élethosszig tartó tanulás, a foglalkoztatás és a társadalmi befogadás céljaira. A határokon átívelő projektekre az Erasmus+ program alapjából is lehet majd támogatást igényelni, összesen 15 milliárd euró értékben.
Az új felhívás nyomán a Bizottság a tagállamok mellett a munkaadók, a szakszervezetek, a munkaügyi központok, az oktatási, szakképzési intézmények és vállalkozások részvételét is ösztönözni fogják.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu