Jogi esetek: Tartásdíj Németországból

Egy házaspár elvált, a közös gyerek az anyukával maradt, a villamosmérnök apa Németországban alapított új családot. A gyerektartásról úgy állapodtak meg, hogy az apa a jövedelmének húsz százalékát fizeti ki gyerektartásként, de legalább hatvanezer forintot.

Ország-világDr. Tanács Gábor2016. 08. 11. csütörtök2016. 08. 11.
Jogi esetek: Tartásdíj Németországból

Telt-múlt az idő, a gyerek iskoláskorú lett. Az apa jól keresett Németországban, de született egy második gyereke az új párjától. Az euróban számított fizetésének húsz százaléka igen szép summa volt: a tartásdíj olykor a kétszáztízezer forintot is meghaladta. Az apa úgy érezte, hogy a gyerek megfelelő szintű tartását Magyarországon ennek az összegnek a feléből is bőségesen lehet fedezni, miközben Németországban sokkal drágább az élet, hogy mást ne mondjunk, a lakásbérlet emészti fel a jövedelme harmadát. Ezért azt javasolta, hogy a gyerek tartásdíját módosítsák az igényeit bőségesen fedező fix összegre, havi százezer forintra, és a jövőben azt az infláció mértékével emeljék.

Az anya ezt természetesen sérelmezte, mondván, hogy a gyerek már iskolás, a tartás költségei éppen hogy növekedtek a korábbiakhoz képest, ráadásul hiperaktív, folyamatos készségfejlesztésre szorul, s ahhoz, hogy a saját havi százhetvenezres fizetése mellett megfelelő színvonalon el tudja látni, szükség van az apa fizetésének húsz százalékára. Jogi értelemben pedig azzal érvelt, hogy több gyerek esetén úgy kell a tartásdíjat megállapítani, hogy a külön háztartásban élő gyereket se érje hátrány.

A tartásdíj mértékét csak akkor módosítja a bíróság, ha a felek körülményeiben  lényeges változás állt be. Az anyának tehát elég lett volna az is, ha ezt a feltételt nem találja megállapíthatónak a bíróság, hiszen akkor minden marad a régiben. A bíróság azonban talált lényeges változásokat: a fiú iskolakezdését az egyik, a második gyerek megszületését a másik oldalon.

A tartásdíj megállapításáról azt mondja a törvény, hogy az a jövedelem százalékában és fix összegben is meghatározható. A tipikus egyébként az előbbi, de a törvényszöveg szerint egyik sem élvez elsőbbséget.

A bíróság erre hivatkozva elismerte, hogy az összes körülményre tekintettel valóban túlzó az apa német jövedelmének százalékában kikötni a fia magyarországi tartását. Ugyanakkor a saját és a külön háztartásban élő gyerek számára azonos életszínvonalat kell biztosítani: ezt a százezer forint nem tenné lehetővé, ezért hosszas bizonyítás után a bíróság százötvenezer forint fix tartásdíjat állapított meg.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek