Palackból kerítést - Tetszés szerint bővíthető, könnyű megcsinálni, a gyerekek is képesek rá

ÉPÍTETT autógumiból önetetőt, dróttal átszőtt fából virágtartót, műanyag palackból kerítést. Találmányai iránt külföldről is érdeklődnek. Szenvedélyes ezermester, számára az üzlet másodlagos.

Ország-világBorzák Tibor2016. 09. 29. csütörtök2016. 09. 29.

Kép: Szécsi Balázs feltaláló Békésszentandrás PET palackból épit mindenfélét 2016.09.16 fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Palackból kerítést - Tetszés szerint bővíthető, könnyű megcsinálni, a gyerekek is képesek rá
Szécsi Balázs feltaláló Békésszentandrás PET palackból épit mindenfélét 2016.09.16 fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Kopott autógumi, kidobásra szánt műanyag palack, maradék drót, darabka faléc – mind-mind olyan „kincs”, ami első pillanatban kacatnak tűnik, ám praktikus tárgyak készíthetők belőlük. Az alapanyagok karnyújtásnyira vannak, de nem mindenkinek pattan ki a fejéből az isteni szikra, hogy melyiket miként lehetne hasznosítani.

Amikor pedig már kész az ötlet, sokan nem gondolnak rá, hogy le kellene védetni, mert mások könnyen lekoppinthatják. Persze aki a találmányaival csak kedvtelésből foglalkozik, nem feltétlenül gondol sorozatgyártásra.

A békésszentandrási Szécsi Balázs sem a meggazdagodás reményében kezdett ezermesterkedni.

– Eredeti szakmám kőműves – indítja életmeséjét a 72 esztendős feltaláló. – Suhancként kerültem a fővárosba, méghozzá a Szabad Föld jóvoltából. Egy apróhirdetésben olvastam, hogy kőművestanulókat keresnek, jelentkeztem. Miután kitanultam a mesterséget, visszajöttem a falumba. A téeszben helyezkedtem el, majd letettem a mestervizsgát és kiváltottam az ipart. Tanyán születtem, igazából sosem távolodtam el a paraszti világtól, az ötleteim is ide kapcsolódnak.

Két évtizede már, hogy az újításait a lehetőségeihez mérten hozzáférhetővé tette. Akkoriban szinte minden háznál hizlaltak sertést. Balázs bácsi elhasznált autógumiból épített hordó formájú etetőt.

Tetszett a gazdáknak, az 1990-es OMÉK-en is kiállították. Máskor felületkezelt falécekből és műanyag- bevonatos drótfonatból térhatároló elemek, virágtartók, kerítések, árnyékolók, pavilonok, kerti kiegészítők, madáretetők készültek. Időállóak, esztétikusak, csuklós szerkezetük miatt könnyen szállíthatók.

A 23 védettséget élvező termékcsalád neve DROFA, utalva a két alapanyagra. Budapesten díjat kapott a Géniusz-Európa kiállításon, Zágrábban, Nürnbergben és Kínában is jutalmazták éremmel, oklevéllel. Négy évig Gyomaendrődön gyártották, de a megváltozott körülmények miatt a gyártási jog visszaszállt a feltalálóra, aki most újabb partnert keres a folytatáshoz.

– Folyamatosan töröm a fejem új dolgokon – mosolyog Szécsi Balázs. – Ilyen a műanyag flakonokból konstruált palackpanel. A 100-szor 80 centis paneleket két sorban szembeállítva a másfél literes palackok méretéhez igazítva alakítom ki. Három darab egy méter hosszú lécre van szükség, előre kifúrom a rögzítés helyét. A két szélső, illetve a középen lévő léc közé fogatom a flakonokat, egy-egy sorba tizenegyet. Röviden ennyi az egész, tetszés szerint bővíthető, könnyű megcsinálni, a gyerekek is képesek rá. Ami pedig a hasznosítást illeti: kisállatketrec- nek éppúgy megfelel, mint fóliaalagútnak vagy ólablaknak. Sokaktól kapok tippeket a továbblépéshez. Sokszor a legegyszerűbb ötletekből lehet felvirágoztatni a vállalkozást.

Balázs bácsit azonban nem a bevétel motiválja, hetvenkét évesen különben sem vágna bele nagyobb üzletbe, viszont bárkivel szívesen megosztja a tudományát.

Ahogy mondja: másnak is eszébe juthatott volna ugyanez. Nem mindennapi munkásságáért – kiváltképpen a találmányaiért – megkapta a Békésszentandrásért, majd a Békés Megyéért kitüntetést.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek