Emlékezetesen zajosra sikerült az MTK stadionavatója

Palágyi Béla írásai Sportnapló rovatában.

Ország-világPalágyi Béla2016. 10. 21. péntek2016. 10. 21.

Kép: Budapest, 2016. október 13. Az új Hidegkuti Nándor Stadion avatómérkőzése 2016. október 13-án. Az MTK a portugál Sporting Lisboa ellen lépett pályára az első meccsen. MTI Fotó: Illyés Tibor, Fotó: Illyés Tibor

Emlékezetesen zajosra sikerült az MTK stadionavatója
Budapest, 2016. október 13. Az új Hidegkuti Nándor Stadion avatómérkőzése 2016. október 13-án. Az MTK a portugál Sporting Lisboa ellen lépett pályára az első meccsen. MTI Fotó: Illyés Tibor
Fotó: Illyés Tibor

Az MTK 128 esztendős klubja október 13-án ünnepelhette az új Hidegkuti Nándor Stadion átadását. Az ötezer férőhelyes nézőtéren valamikor a tartalékcsapat meccseit játszhatták volna telt ház előtt – most az első csapat mérkőzéseire sem mindig fogynak majd el a jegyek. Ifjúkorom kedvenc csapata volt a kék-fehér együttes. Álmomból felkeltve is vágtam az összeállítást: Gellér – Kovács II., Börzsei, Lantos – Kovács I., Zakariás – Sándor, Hidegkuti, Palotás, Szolnok, Szimcsák. Edző: Bukovi Márton. Hogy miért rajongtam a csapatért? Elsősorban Sándor Csikar játéka miatt. A legyűrt sportszára igazi vagány dolognak számított abban az „elvágólag” világban. Hogy mi volt az oka ennek a lezserségnek? Ezt ő maga sem tudta megmondani – talán az, hogy Szegeden, a Tisza-hídról ugráltak a folyóba, aztán egyszer belepottyant egy kidobott ajtó üvegablakába. Olyan súlyosan megsérült, hogy kis híján amputálni kellett a lábát, s az eset óta nem nagyon tűrte a „fáslikat”. Nekem imponált a különcsége.

Sebes Gusztávnak kevésbé, ezért is nem lett állandó tagja az Aranycsapatnak. Most azért Akadémia viseli a nevét – és most már az „Öreg”, azaz Hidegkuti Nándor is emlékművet kapott.

Az avatás szép volt, elegáns. Jó ötletnek tűnt a nyitómeccsre a portugál Sporting CP csapatát meghívni, hiszen 1964-ben KEK-döntőt vívtak egymással. Ám most a portugál kupa sorsolása úgy hozta, hogy az első csapat Lisszabonban a Famalicaóval játszott, így a Sporting fiatalokkal megtűzdelt második gárdája lépett pályára az avatómeccsen. Azért nem láttunk rossz focit, az eredmény sem volt ünneprontó, 1-1-es félidő után 2-2 lett. Ez persze az Európa-bajnokokkal megtűzdelt gárda ellen szebben mutatna, de hol van már az 1964-es kupadöntő…

A stadion szép, bár kicsit drága lett: 3,91 milliárd forintot szántak rá, de a végösszeg majdnem a duplájára, 7,5 milliárdra rúg. Dunaújvárosban az MTK legutóbbi meccsén alig több mint 400-an voltak, de az átlagos nézőszám sem éri el a hatszázat, így egy drukkerre lebontva a stadion 12,5 millió forintba került. Aki szereti a futballt, nem tartja túl soknak. Aki nem szívleli ezt a játékot, annak a véleménye szerint még egy libalegelőt is kár letaposni a fociért. 1953. augusztus 20-án a Népstadion avatásán, a Bp. Honvéd–Szpartak Moszkva (3-2) labdarúgó-mérkőzésen több mint 100 ezer néző ujjongott. Akkor oda álmodtuk az 1960-as olimpiát, amit aztán Róma kapott meg. Istenem, hát álmodni azért csak kell, nem?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek