Kapás van! Lecsap a vízi villám

Ha a vízparton állva a hirtelen támadt, fröccsenő burjánzás nyomán ijedten szétspriccelő kishalakra leszünk figyelmesek, szinte biztosak lehetünk benne, hogy vizeink talán legvehemensebb rablójával, a balinnal találkoztunk. Mivel állkapcsában nincsenek fogak és emiatt a zsákmány könnyen kicsúszhat a szájából, áldozatát óriási hörpöléssel kénytelen elnyelni, ezért is támad oly hevesen.

Ország-világValló László2016. 10. 16. vasárnap2016. 10. 16.
Kapás van! Lecsap a vízi villám

A balin (vagy másképpen ragadozó őn, baksa, villámkeszeg és még sorolhatnánk) hazánk szinte valamennyi nagyobb vizében előfordul. (A víz szennyezésére érzékeny.) Jellegzetes nyílt vízi hal, jellemzően a felszín közelében tartózkodik, ahol kedvenc táplálékhala, a csapatokban járó küsz is mozog. Fejlett példányai 50-70 centisek és 2-5 kilósak, az 5 kiló fölötti egyedei már ritkaságszámba mennek. A hivatalos magyar csúcsot az a 10,5 kilós példány tartja, amelyet 1991- ben fogtak a Lázbérci víztározóban. Tilalmi ideje március elsejétől április 30-ig tart, a legkisebb kifogható mérete 40 centi.

A balin étlapján első helyen ugyan a kis halak, a küszök állnak, de megeszi a vízbe hulló bogarat, lepkét is. Erre alapozva terjedt el legyező horgászata, ami sokban hasonlít a pisztrángozáshoz, csak itt erősebb felszerelésre és nagyobb távú dobásokra van szükség. Horgászhatjuk pergetve, műcsalival, köztük wobblerrel, gumihallal, hosszú levelű körforgókkal. Gyakran egész nap rabol, de a legeredményesebben a hajnali és az esti órákban foghatjuk. Igen óvatos, a csónakzörgésre, hangoskodásra hamar odébbáll. A horgon „emberesen” védekezik, kifogása igazi horgászélmény.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek