Nyitott kérdések Paksról: a kormánybiztos mindent rendben talál, a környezetvédők fellebbeznek

MEGKAPTA a környezetvédelmi engedélyt az újabb paksi atomerőmű-beruházás, ám a környezetvédők szerint számos kérdés nyitva maradt, ezért megfellebbezik azt.

Ország-világHardi Péter2016. 10. 08. szombat2016. 10. 08.

Kép: Paks atomerőmű magyar villamos művek atomenergia áramszolgáltatás 2011 03 23 Fotó: Kállai Márton

Nyitott kérdések Paksról: a kormánybiztos mindent rendben talál, a környezetvédők fellebbeznek
Paks atomerőmű magyar villamos művek atomenergia áramszolgáltatás 2011 03 23 Fotó: Kállai Márton

Rendkívül hosszú és körültekintő eljárás zárult le a Baranya Megyei Kormányhivatal általi engedély kiadásával, nyilatkozta a nemzeti hírügynökségnek Aszódi Attila, a paksi atomerőmű teljesítményének fenntartásáért felelős kormánybiztos. Ráadásul szakmailag megalapozott döntés született, tette hozzá. A kormánybiztos a nyilatkozatában feltűnően nagy hangsúlyt helyezett a beruházás nyilvánosságára. A tervek itthon és külföldön egyaránt megismerhetővé váltak, lakossági fórumokat tartottak róla, a felvetődő kérdéseket pedig megválaszolták.

Nem egészen így látja ezt Koritár Zsuzsanna, az Energiaklub szakértője. Érdeklődésünkre elmondta, hogy két fontos témakör mindenképpen nyitva maradt. Az egyik a kiégett fűtőelemek tárolása. Az eredeti elképzelés szerint ugyanis ezeket átmenetileg két blokk között húzott épületben helyeznék el, ám amikor ennek a biztonságosságát firtatták, az eltűnt a tervekből, viszont az új helye fellelhetetlen.

Az sem egyértelmű, hogy Magyarország miképpen szabadulna meg véglegesen az energiatermelésre már alkalmatlan elemektől. A tárgyalások korábbi szakasza szerint ezeket Oroszország fogadná be, ám miután kiderült, hogy a friss elemek beszerzésére több lehetőséget is nyitva kell tartani, a kizárólagosságukat elvesztő oroszok elhárították valamennyi elem visszavételének kötelezettségét.

Ugyancsak aggályosnak találja az Energiaklub a felhasznált hűtővíz nyakló nélküli visszaengedését a Dunába. Szeretnének biztosítékot arra, hogy a folyam 30 fokos hőkorlátja akkor sem csak papíron érvényesülne, amikor mind a hat blokk egyszerre fogja ontani az energiát, s a cég nem inkább a büntetés kifizetését vállalja a túllépésért.

Mindezen aggályok miatt az Energiaklub és a Greenpeace megfellebbezi az engedélyt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek