Tilosország Afrika szarván

Etiópia csaknem százmilliós lakosságú ország a fekete kontinens keleti részén. A világ egyik legszegényebb állama, ahol az emberek több mint a fele szegénységben él.

Ország-világKirály Farkas2016. 10. 23. vasárnap2016. 10. 23.

Kép: Demonstrators chant slogans while flashing the Oromo protest gesture during Irreecha, the thanksgiving festival of the Oromo people, in Bishoftu town, Oromia region, Ethiopia, October 2, 2016. REUTERS/Tiksa Negeri - RTSQF63, Fotó: © Tiksa Negeri / Reuters

Demonstrators chant slogans while flashing the Oromo protest gesture during Irreecha, the thanksgiving festival of the Oromo people, in Bishoftu town, Oromia region, Ethiopia
Demonstrators chant slogans while flashing the Oromo protest gesture during Irreecha, the thanksgiving festival of the Oromo people, in Bishoftu town, Oromia region, Ethiopia, October 2, 2016. REUTERS/Tiksa Negeri - RTSQF63
Fotó: © Tiksa Negeri / Reuters

A népesség mintegy fele kopt keresztény, bő harmada muszlim. Az ország 80 népcsoportja közül az oromók vannak a legtöbben, ők a lakosság csaknem harmadát alkotják. Az utóbbi két évtized kivételével a kultúrájukat és nyelvüket az állam igyekezett felszámolni. Ez láthatóan ideális konstrukció a belső konfliktusok kialakulásához.

Feszültségektől szinte soha nem volt mentes az ország. Az utóbbi egy évben a maguknak nagyobb autonómiát követelő oromók tüntetései egyre hangosabbá váltak – és emberáldozatot követelővé: tavaly november óta mintegy ötszázan vesztették életüket a rendőrséggel megesett összecsapásokban. Október elején pedig egy oromó vallási fesztiválon 55 személy lelte halálát. Ezt követően Etiópiában sosem látott tiltakozási hullám tört ki, melynek során külföldi vállalatok javait rongálták meg a tüntetők.

Akkora a baj, hogy a kormány szükségállapotot hirdetett ki a következő hat hónapra. Ezalatt tilos a közösségi oldalak használata, nehogy „külföldi erőkkel” lépjenek kapcsolatba a tüntetők – ugyanis Etiópia a szomszédját, Eritreát, valamint Egyiptomot vádolja a helyzet szításával. Tilos külföldről sugárzott tévécsatornákat nézni, nem szabad olyan gesztusokat használni, amelyek valahova tartozásról tanúskodnak, engedély nélkül tilos politikai üzenetet közvetíteni. Délután 6 és hajnali 6 óra között tilos az állami és vállalati létesítmények látogatása.

Diplomatáknak engedély nélkül nem szabad a fővárost, Adisz Abebát 40 kilométernél távolabbra elhagyniuk. Továbbá tilos számos más tevékenység is.

A jelenlegi helyzetből Etiópiának nagyjából három kiútja lenne: hatalomváltás, több részre szakadás, polgárháború. Etiópia az utóbbi időben Kína legfontosabb afrikai partnere lett, egyben az alakuló Tengeri Selyemút megkerülhetetlen része. Eközben az Egyesült Államok foggal-körömmel ragaszkodik tengeri egyeduralmához. A szomáliai kalózkodást legkönnyebben a szomszédos Etiópiából lehet felszámolni – a nagyhatalmak számára ez az ország egyik legnagyobb értéke. Elég nagy ahhoz, hogy titokban beavatkozzanak a belügyeibe…

Ezek is érdekelhetnek