Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
GANDHI gyalogolt, Forrest Gump futott, másvalaki biciklizik a békéért. Zelei József eddigi 26 túrája során 5 kontinensen, 73 országban és több ezer városban járt. Tizenkét év alatt csaknem 70 ezer kilométert tekert.
Gyerekkora óta kerékpározik, de sosem akart versenyszerűen pedálozni. Számára fontosabb az utazás öröme és az, hogy együtt élhet a természettel. Persze állandó edzésben kell lennie, hiszen egy-egy hosszabb bringatúra kemény fizikai igénybevételt jelent.
– Naponta 200-250 kilométer, 12–14 óra a nyeregben nem tartozik a ritka alkalmak közé – árulja el Zelei József, a világ egyetlen kerékpáros békenagykövete, aki a hétköznapokon Magyarország egyik legnagyobb ingatlanértékesítéssel foglalkozó cégének munkatársa.
– Az utat nagyban befolyásolják a domborzati és az időjárási viszonyok. Nyilvánvalóan az Alpokban nehezebb tekerni, az Alföldön meg valahogy mindig arról fúj a szél, amerre éppen haladok...
Kell egy szuper járgány is. Zelei Józsefnek nincs szüksége drága és puccos biciklire, neki az számít, hogy testhez álló és strapabíró legyen: neki az egyik hazai gyártó túrakerékpárját szabják személyre. A tájékozódást a kormányon elhelyezett navigációs rendszerek és mérőórák segítik.
A békenagykövetet a túráira elkíséri Bagó Sándor, aki az expedíciós nyomvonalhoz legközelebbi autóutakon követi. Nélkülözhetetlen társ, több mint sofőr. Szervezi a programokat, előkészíti a találkozókat, fotózik, videózik. Sátrat ver, konzervet melegít, felügyeli a csomagokat. Ha nagyobb műszaki probléma adódik, az elhárításában is jeleskedik. Amúgy egy defektnél – ami gyakori hívatlan vendég – nem kell segítség, azt a világkerékpáros is elhárítja a helyszínen.
Azért a tartalék bicikli startra készen utazik az autó csomagtartóján.
– Kezdettől fogva az a szándékom, hogy olyan eszmeiséget társítsak az utazásaimhoz, amire felfigyelnek az emberek – magyarázza Zelei József. – Mindenféle patetikus felhang nélkül fogalmazom meg a „hívószavakat”, amelyek szerte a világban fontosak, és függetlenek nemtől, kortól, vallástól, politikai nézettől. Elsődlegesen a béke áll a középpontban, de volt már mottóm a környezetvédelem, a terrorizmusellenesség, a hátrányos megkülönböztetés is. Jártam Ausztráliában, Tasmaniában Új-Zélandon, Amerikában, Kanadában, Európa majd’ minden országában.
A kerékpáros nagykövet az év nagy részét az egy-két hónapos túra szervezésével tölti. Ezernyi intézni való akad, mire az ötletből valóság lesz. Tárgyal a fővédnökökkel, a támogatókkal, a médiával.
Elveivel ellentétes, hogy a missziója üzleti alapokon működjön, ezért utazásainak nagy részét saját erőből fedezi. Miután megszületett a terv és kialakult a konkrét útvonal, jöhet a programok beosztása. Percre pontos forgatókönyv kell, hiszen az előre egyeztetett helyszíneken a vendéglátó fogadókat nem illik megvárakoztatni. A külföldi kapcsolatok felkutatásában a Külügyminisztérium segíti.
A békekerékpáros előtt szinte mindenhol megnyílnak a kapuk, számos államfővel, magas rangú politikussal, egyházi főméltósággal, királlyal, herceggel, közéleti személyiséggel, űrhajóssal találkozott már, de a lakosság és a média is mindenhol érdeklődéssel fogadja.
– Az egyik legnagyobb élményem, hogy a nyáron Ferenc pápa személyes audiencián fogadott. Az I. világháború centenáriumi évéhez kapcsolódóan átadtam neki egy bakaládát, amiben néhány érdekes dokumentum és ajándék lapult.
Zelei Józsefet kezdetben „csodabogárnak” tartotta a környezete, még az édesanyja is kételkedett az eredményeiben. Mára azonban fordult a kocka: mindenki elismeri a teljesítményét és becsüli a misszióját. A békenagykövetség az élete részévé vált, de csak addig akarja csinálni, amíg talál olyan célokat, amelyekért érdemes felpattannia a kerékpárra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu