Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
VIHAR EGY KORSÓ SÖRBEN – tán így lehetne legjobban összefoglalni annak a hetek óta zajló szappanoperának a főbb epizódjait, amelyet az Igazi Csíki sör betiltása okozott Romániában, Magyarországon, no és a Heineken-birodalomban (amelynek kiterjedése gyakorlatilag Földünk nagyobbik része: Arubától Zimbabwéig ér). A történet egyik tanúsága a sok közül: a sörháborút meghirdető tiszti étkezdével nem tart feltétlenül lépést a sörissza legénységi kantin...
Kép: Csíkszentsimon, 2015. március 17. Az Igazi csíki sör gyártósora a Lixid Project Kft. csíkszentsimoni sörgyárában 2015. március 17-én. MTI Fotó: Haáz Sándor, Fotó: Haáz Sándor
Előbb akkor nézzünk a korsó fenekére.
Nagyjából január vége felé árasztották el a magyar sajtót a hírek: egy romániai bíróság betiltotta az ottani Igazi Csíki sör gyártását, mert a Heineken, a „gonosz multi” romániai leányvállalata beperelte a székely sörgyárat névbitorlás miatt. Szerintük ugyanis a Csíki sör elnevezést ők védték le évekkel ezelőtt. A bíróság pedig, sajnálatos módon, nekik adott igazat. Erre idehaza magasra csaptak az indulatok. Volt bojkottfelhívás a Heineken ellen, szimpátiatüntetés az Igazi Csíki sör mellett, megszólalt a Hungarikum Bizottság, sőt a magyar kormány részéről Lázár János miniszter is ellenállásra buzdította a népet, amihez Hódmezővásárhely önkormányzata azon nyomban csatlakozott, mondván: aki magyar, többé nem iszik Heineken sört...
A magyar sértettség kettős. Egyrészt teljesen nyilvánvalóan a magyar szimbólumok tudatos visszaszorítása zajlik Romániában (erre rímel a Csíki sör esete is), másrészt: „ne csak a markukat tartsák” – üzente a Heinekennek Lázár János, aki szerint a korábban megkötött stratégiai megállapodás ellenére a romániai Heineken be akarja szántani a Csíki sört. (Megjegyzendő: a Heineken csak a Nemzeti Külgazdasági Hivatallal írt alá szándéknyilatkozatot, ennek ellenére a kormány a stratégiai partnerei között szerepelteti a céget, miközben ilyen szerződést nem kötöttek velük.)
A bojkotthoz csatlakozott a Jobbik is: felháborítónak nevezve a marosvásárhelyi bíróság határozatát, és arra hívta fel a figyelmet, hogy ebben a vitában már van egy uniós döntés, amely éppen a Csíki sörnek kedvezett. Az ellenzéki párt „a magyar néppel szembeni arrogáns lépésként” hivatkozott a mostani döntésre, és azt is szóvá tette, hogy ráadásul a Heineken egy korábbi beadványában Székelyföld létezését is megkérdőjelezte... Végül felszólalt Salamon Zoltán, a hungarikum bizottság erdélyi tagja is, aki szerint legyen hungarikum a Csíki sör, mert az komoly jelzés lenne arra nézvést, hogy Magyarország kiáll a jeles serital mellett…
És akkor a jelentős izgalmak után nézzük a tényeket. Romániában van/volt egy Ciuc Premium nevű sörféleség, amely több mint negyven éve létezik, s amit a Heineken, jogaival együtt, évekkel ezelőtt megvásárolt. Erre a sörre a székelyek mindig úgy hivatkoztak, mint Csíki sör. Így amikor két évvel ezelőtt megjelent a piacon az Igazi Csíki sör, akkor a Heineken Románia egyértelműen úgy ítélte meg a helyzetet, hogy megsértik márkajogait, s ezért bíróságra ment. Olyan ez, érveltek, mintha valaki a 120 éves, közismert és közkedvelt Soproni mellett – amely egyébként szintén a Heineken terméke – piacra dobná az Igazi Soproni márkát.
A csíki medence nem egy boros vidék. Télen nagyon hideg van, s nyáron sincs túl meleg, a táj szőlőtermesztésre nem igazán alkalmas. Ezért vagy ötszáz évvel ezelőtt a szomjas székelyek elkezdtek sört főzni. A holland székhelyű Heineken 1998-ban lépett be a román piacra, majd öt évvel később megvásárolta a csíkszeredai sörgyárat, azzal együtt az említett Ciuc Premium nevű sörmárkát is.
Tény az is, hogy az Igazi Csíki sört gyártó cégnek jelenleg csak védjegybejelentése, és nem védjegye van. A Heineken ez ellen felszólalt, vagyis a Csíki sör gyártója csak azt felejtette el közölni panaszáradatában, hogy pillanatnyilag nincs egyetlenegy bejegyzett védjegye sem, míg a Heinekennek van.
Hogy mi várható? Vélhetően a névbitorló székely sörgyár előbb-utóbb belátja, nincs mit tenni, ezért hozta máris forgalomba az egyébként piacképes, ráadásul rebellis hangzású Tiltott Igazi sör nevű készítményét, ezt ugyanis nem érheti per, s ha az itóka jófajta, akár sikerre is viheti termékét.
S hogy mekkora vihar ez egy korsó sörben – íme, egy nyugalmazott kolozsvári egyetemi tanár, Szilágyi N. Sándor hozzászólása a témához. „A múlt hetekben egész Romániában hatszázezer ember tüntetett a korrupció ellen. Csíkszeredán csak százan, hiszen a törvényesség betartása nem magyar ügy, azzal foglalkozzanak csak a románok… Viszont háromszor annyian gyűltek össze, amikor az Igazi Csíki sörért kellett tüntetni. Erre mondják a románok, hogy: ’Ţara arde şi baba se piaptănă’. Vagyis: Ég az ország, s a vénasszony fésülködik. Ezt akkor mondják, amikor nagy bajban valaki pitiáner dolgokkal foglalkozik…”
Ami pedig a bojkottot illeti, jó, ha tudjuk, a Heineken gyártja a Gösser söröket, a Zlatý Bažantot, a Kaisert, a 400 éves hagyományt őrző Krušovicét, az ötfajta Sopronit, a Stefflt, az Arany Fácánt és az alkoholmentes sörök garmadáját. Szép kis bojkott várható…
Minderre azt mondják a hódmezővásárhelyi kocsmák népei: nem kell a cirkusz. Majd meghúzzák azt a bizonyos korsót – talán éppen egy Heinekent –: na, egészség…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu