Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Fókuszban - Elhoztuk az Oscart! - ÚJABB MAGYAR SIKER született a 89. Oscar-gálán: Deák Kristóf alkotása, a Mindenki elnyerte a legjobb rövidfilmnek járó szobrocskát. A 25 perces mozgókép a negyedik olyan magyar film, amely hazavihette az amerikai filmakadémia rangos díját – de a dicsőségtáblánkon nem szerepelt még soha élő szereplős kisfilm.
Kép: Director Kristof Deak poses in the press room with his Best Live Action Short Film award for "Sing" during the 89th Annual Academy Awards February 26, 2017 in Hollywood, California. / AFP PHOTO / FREDERIC J. BROWN, Fotó: FREDERIC J. BROWN
Deák Kristóf rövidfilmje a rendszerváltás utáni években játszódik. A tízéves Zsófi (Gáspárfalvi Dorka alakítja) új iskolába kerül. Az új helyen sok minden idegen és furcsa, de van remény: bekerül az iskola híres kórusába, és összebarátkozik Lizával (Hais Dorottya), aki a legnépszerűbb lány az osztályban. Még nem is sejti, hogy hamarosan Lizával együtt kell szembeszállniuk a kórusvezető Erika nénivel (Szamosi Zsófia), aki nem olyan kedves, mint amilyennek elsőre látszik.
A rendező iskolai környezetben boncolgatja a hatalmi viszonyokat a gyerekek és egy gátlástalan tanárnő történetén keresztül.
A 25 perces alkotás tízmillió forintnyi támogatással, hat forgatási nap alatt készült el, a budapesti Bakáts téri ének-zenei általános iskola kórusa közreműködésével. Az igazsághoz tartozik, hogy Deák Kristóf 2012-ben két angol társával írta meg először a Mindenki történetét, akkor még angol környezetben játszódott a történet. A külföldi kötődés magyarázata, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem rendező–forgatókönyvíró–producer szakán végzett fiatalember 2009 óta Angliában él, Londonban a Westminster Egyetemen végzett rendezői mesterszakot, elsősorban ott és Budapesten dolgozik saját filmes cégében. Először angol földön pályázott támogatásra, de nem kapott.
2014-ben a hazai Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság egyik pályázatára vette elő ismét az iskolai kórus sztoriját, és immáron magyar környezetbe ültetve adta be. A legmagasabb odaítélhető összeget, nyolcmillió forintot kapott rá. Társaival még további kétmillió forintot tudtak szerezni, ezenkívül az alkotók is beszálltak.
A rövidfilm 2016-ban számos nemzetközi díjat szerzett. Nyert Tokióban, Chicagóban, Berlinben is, és 150 filmmel versenyzett az Oscar-jelölésért. A hajrában végül egy francia, egy svájci, egy dán és egy spanyol filmmel együtt szállt ringbe az elismerésért.
Magyar film eddig három alkalommal hozhatta el a világ egyik legrangosabb szakmai díját. Elsőként Rófusz Ferenc A légy című animációs rövidfilmje kapott Oscart 1981-ben. Egy évvel később Szabó István Mephisto című alkotása nyerte el a legjobb idegen nyelvű filmnek járó díjat. A sikert csak tavaly tudta megismételni magyar filmes: Nemes Jeles László alkotása, a Saul fia lett a kategória győztese.
És most honfitársaink újra besöpörhettek egy Oscart! A 34 éves Deák Kristóf a díjat átvéve köszönetet mondott a filmakadémiának, valamint a családjának és a tanárainak. „Ajánlom ezt a díjat mindazoknak az embereknek, akik jobbá tehetik ezt a világot, a gyerekeknek. Próbáljuk őket jól felnevelni, hogy büszkék lehessünk rájuk.”
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu