Békességet Benyovszkynak!

EGY SVÉDORSZÁGBAN ÉLŐ magyar házaspár keserű hangú nyílt levelet fogalmazott meg, melyet szerkesztőségünkhöz is eljuttatott. Madagaszkáron Benyovszky Móric emlékhelyeit lerombolva találták, és jeleit látták a magyar világutazó „elszlovákosításának” is.

Ország-világBorzák Tibor2017. 04. 17. hétfő2017. 04. 17.
Békességet Benyovszkynak!

Számos legenda fűződik gróf Benyovszky Móric utazóhoz, hajóshoz, kalandorhoz, Madagaszkár királyához, akinek – Jókai Mór által magyarra fordított – emlékiratai ma is népszerűek. Négy világrészen szerzett tapasztalataival és bátor tetteivel méltán számít napjainkban is érdeklődésre. Származását illetően nincs egyetértés: a főnemest magyarnak, lengyelnek és szlováknak egyaránt tartják, s akadnak, akik csak a magukénak akarják tekinteni. Benyovszky a Nyitra vármegyei Verbón (ma Szlovákiában található) született, de családjának Lengyelországban is éltek rokonai. Ő maga számos alkalommal kinyilvánította, hogy magyarnak vallja magát. A 18. század egyik legjelentősebb kelet-középeurópai utazójának sorsa nagyrészt Madagaszkár szigetéhez kötődik, ahol várost alapított és királlyá választották – de a végzet is ott érte utol. Emlékének ápolását a Magyar–Madagaszkári Társaság sokszor erején felül végzi.

Az év elején a svédországi magyar házaspár, Szemler János és felesége madagaszkári körútja során meglátogatta a Benyovszky-emlékeket, melyeket elképesztő állapotban találtak. Ezek után már alig lepődtek meg azon, hogy az ott élők szinte semmit sem tudnak, vagy csak eltorzított információik vannak a mi híres utazónkról. Viszont az afrikai szigeten felháborodva tapasztalták a Szlovákiából eredő magyarellenesség nyomait.

Szemler János nyílt levelet juttatott el a Magyarok Világszövetségéhez, valamint számos itthoni közéleti személyiséghez és több szerkesztőséghez. Ebből idézünk: „A szlovákok az utóbbi években kisebb-nagyobb expedíciók keretében Benyovszky nyomában járva több alkalommal is megjelentek Madagaszkáron. Szomorúan tapasztaltuk, hogy mindenütt aktívak és mindenhol otthagyják a nyomukat. Ezzel csak az a baj, hogy Benyovszkyt szlováknak – és csak szlováknak – állítják be, amivel teljesen elferdítik az igazságot. Ezt hirdetik Madagaszkár-szerte, tudatosan tagadják Benyovszky magyarságát.”

A nyílt levélben az is olvasható, hogy Benyovszky egykori erődjének dombján ismeretlen tettesek megsemmisítették a Cséke Zsolt filmes által évekkel ezelőtt felállított magyar emlékhelyet, ott most egy gödör tátong. Maroantsetra városában ugyancsak megrongálták a magyarok által emelt Benyovszky-emlékoszlop talapzatát. Ezzel szemben Antalaha központjában a szlovákok impozáns szobrot emeltek a „szlovák” Benyovszkynak, elhallgatva a gróf magyar vonatkozásait. A hírek szerint szlovák támogatással Benyovszky Kulturális Centrum épül, már a tervek is elkészültek. Ambodirafia környékén nemzeti parkot hoztak létre, ahol egy domb tövében található a híres utazó feltételezett nyughelye. A környék településein szlovákok által készített háromnyelvű (szlovák, francia, malgas) Benyovszky-matricákat ragasztanak a házak oldalára vagy ajtajára.

– Nem ismeretlenek előttünk a „svéd jelentésben” közöltek – válaszolja érdeklődésünkre G. Németh György címzetes egyetemi docens, a Magyar–Madagaszkári Társaság elnöke, aki hosszasan sorolja, hogy másfél évtized alatt mit tettek Benyovszky emlékének méltó ápolásáért. – Az általunk Madagaszkáron felállított magyar emlékszobrainkat, tábláinkat sorra megrongálták, egy ízben bizonyíthatóan szlovák szélsőségesek, emellett valószínűleg a helyi lakosság és a viharos időjárás is közrejátszhatott a károkozásban. Az utóbbi években mi is tapasztaljuk azt a jelentős szlovák nyomást, amely mögött erőteljes pozsonyi kormánytámogatás áll, ezt mi civil szervezetként képtelenek vagyunk ellensúlyozni. Ahhoz, hogy Benyovszky Móric az értékének megfelelő helyre kerüljön idehaza és a külvilágban, jóval nagyobb nemzeti összefogásra és támogatásra volna szükség.

G. Németh Györgytől megtudtuk: nemrég magas szintű madagaszkári kormánydelegáció járt Magyarországon. Szóba kerültek a „svéd levélben” közöltek is, és ígéretet kaptak a segítségre. Napi kapcsolatban állnak a tiszteletbeli madagaszkári konzullal, aki tagja volt az első szobor- és emléktábla-állító csoportnak. Még ebben a hónapban alapítványi segítséggel expedíció indul a szigetre, hogy megkíséreljék a rombolások megszüntetését, a megrongált Benyovszky-emlékek helyreállítását.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek