Tanácsok Brüsszelből - Nem ártana megszívlelni

Foglalkoztatás terén erős a javulás, de fejlődhetnénk még; a korrupciós kockázat továbbra is túl magas; az oktatásra és az egészségügyre érdemes lenne több pénzt áldozni. Ezek a legfontosabb megállapításai a hétfőn nyilvánosságra hozott uniós javaslatcsomagnak.

Ország-világHardi Judit2017. 05. 27. szombat2017. 05. 27.

Kép: Sajókápolna közmunka közmunkás Szénbánya lignit barnaköszén szén 2016.05.05. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361

Tanácsok Brüsszelből - Nem ártana megszívlelni
Sajókápolna közmunka közmunkás Szénbánya lignit barnaköszén szén 2016.05.05. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter +36208281361


Az Európai Bizottság minden évben országspecifikus ajánlatokat, javaslatokat dolgoz ki a tagállamok számára. Egyfajta gazdaságpolitikai iránymutatás ez a csomag, amellyel az országok versenyképessége javulhat. Az idei ajánlatokat hétfőn tették közzé.

Dicséret illeti az országvezetést a munkanélküliség visszaszorításában – mértéke visszatért a válság előtti szintre –, azonban megállapítható, hogy a közmunkából a versenyszférába való átjutás korántsem egyszerű.

Ehhez persze az is szükséges, hogy az oktatás is változzon: a bizottság szerint a legszegényebbek már az általános iskolai oktatásban hátrányt szenvednek, így pedig később csak közmunkára számíthatnak.

Nem hagyja szó nélkül a jelentés a siralmas PISA-jelentéseket sem, minél hamarabb oktatási reformot tanácsolnak. Emellett javítani kellene a szociális ellátás mikéntjén is – az ugyanis a mostani állapotban további esélyegyenlőtlenségek kialakulására ad lehetőséget, sokan, akik valóban rászorulnak, nem kapnak támogatást, míg mások könnyen kijátszhatják a rendszert.

Versenyképességünk javulásához a bizottság szerint elengedhetetlen, hogy a munkaerő-piaci változtatások mellett a kormány az oktatásra és az egészségügyre is sokkal több pénzt fordítson.

Javasolják továbbá, hogy mérsékeljék a szegényebbek adóterheit, egyszerűsítsék az adórendszert, csökkentsék az ágazatspecifikus adókat – azok ugyanis piactorzító hatással bírnak. Komoly probléma a korrupciós kockázat, amely továbbra is rendkívül magas, ez pedig nemcsak erkölcsileg aggályos, de az üzleti környezetre is negatív hatással van. Javítanunk kellene az átláthatóságon, támogatni kellene a versenyt. Ez azonban igencsak nehéz lesz, ha a kormány továbbra is az eddig követett irányba halad, miszerint beavatkozik olyan piaci területekre, amelyek korábban nyitottak voltak a versenyre. Például a szemétkezelésbe, a tankönyvkiadásba. A sor hosszan folytatható.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek