Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kedvező jel: úgy tűnik, kevesebb orvos vándorolt ki, hogy külföldön kamatoztassa tudását. A tavalyi adatokat az Állami Egészségügyi Ellátóközpont hozta nyilvánosságra.
Ahhoz, hogy külföldön munkát vállalhassanak, hatósági bizonyítványt kell kérniük a magyar állampolgárságú orvosoknak. Négy éve 705-en kértek ilyen papírt, ez a szám pedig évről évre csökkent, míg tavaly már jóval kevesebben, 615-en igényelték a dokumentumokat.
Szintén optimizmusra ad okot, hogy a fiatalok – akik közül a legtöbben hagyják itt az országot – szintén kevesebb bizonyítványt kértek ki. (Persze hatósági bizonyítványt nem csak a külföldi munkavállalás miatt szoktak kérni, de az a jellemző indok.)
A legtöbben Németországba mennek, de szintén népszerű az Egyesült Királyság és Svédország. Franciaországba, Spanyolországba és Katarba is mind többen utaznak, hogy ott gyógyítsanak. Az arab állam pedig egyre népszerűbb a doktorok körében.
Igaz, hogy kevesebben vándorolnak ki, de hiányuk így is komoly gondot okoz. Sajnos azt sem tudni, mennyien jönnek vissza később.
Dénes Tamás, a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének elnöke a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott: e kérdésben nincs statisztika, de nem törvényszerű, hogy aki egyszer elhagyta az országot, az többé nem is tér vissza. A szakszervezet elnöke szerint reális az esély arra, hogy továbbra is csökkenjen az elvándorlás mértéke, de ehhez megfelelő szintre kellene emelni az orvosok bérét. Ez – magyarázza Dénes Tamás – nem azt jelenti, hogy az orvosok nyugat-európai szintű fizetést várnak el, de jó lenne, ha úgy éreznék, itthon is megbecsülik őket.
A gyakorlatban ez annyit tesz: az egyetemi diplomával rendelkezők fizetési kategóriái között az orvosokénak legalább a harmadik legjobbnak kellene lennie. És ez vonatkozik az ápolókra is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu