Jogi esetek: Verekedés a vagyonőrrel

Egy férfi bement a boltba. Egy darabig jött-ment, nem találta, amit keresett. A biztonsági őr a kamerán látta, hogy a vendég kihúzza a kezét a hátizsákjából, azt a hátára veszi, majd a kasszához indul. Az őr kimenet felszólította a távozó vendéget, hogy számlaellenőrzésre menjen vele az irodába, s ott mutassa be a táskája tartalmát. A férfi azt mondta, hogy nem vett el semmit, nem megy sehova. A biztonsági őr megragadta a karját, mire a vásárló kiabálni és dulakodni kezdett vele, többször könnyebben megütötte és megrúgta. Végül csak egy másik biztonsági őr segítségével sikerült megfékezni az őrjöngő vevőt. Amikor áttúrták a táskáját, kiderült, hogy tényleg nem vett el semmit, ennek ellenére büntetőeljárás indult vele szemben garázdaság és könnyű testi sértés miatt.

Ország-világDr. Tanács Gábor2017. 09. 21. csütörtök2017. 09. 21.
Jogi esetek: Verekedés a vagyonőrrel


A férfi azzal védekezett, hogy önvédelemből cselekedett, miután a biztonsági őr jogellenesen megpróbálta berángatni az irodára. Az őr a vásárló zaklatása nélkül is meggyőződhetett volna arról, hogy a vevő az általa megfogott árut visszatette a helyére, és mivel tettenérés nem történt, ezért nem volt joga őt visszatartani sem. A vevő jogi álláspontja szerint az, hogy az őr őt jogosulatlanul megragadta, emberrablási kísérletnek minősül, ami ellen ő jogszerűen védekezhetett.

A jogos védelem azt jelenti, hogy a saját vagy mások személye, javai vagy a közérdek ellen irányuló jogtalan támadás elhárítására szolgáló cselekmény nem büntetendő. Ha a támadás jogtalan, akkor az annak elhárítására szolgáló tett jogos még akkor is, ha egyébként büntetendő cselekményt valósítana meg. Itt az volt a fő kérdés, hogy az őr cselekménye jogos volt-e vagy jogtalan támadásnak minősül-e.

A személy- és vagyonvédelmi tevékenységről szóló törvény szabályai szerint a vagyonőr az őrzött létesítmény területén tartózkodót felhívhatja a csomagja tartalmának bemutatására, ha megalapozottan feltehető, hogy nála olyan dolog van, amit a vagyonőrnek meg kellene őriznie. A szabálysértés elkövetésén tetten ért személyt pedig elfoghatja.

Ez alapján a bíróság úgy döntött, hogy a tettenérés esetét leszámítva a vagyonőr csak a vásárló önkéntes hozzájárulásával ellenőrizheti a csomagot. Ezért az, hogy a vevőt tettenérés nélkül fizikailag kényszerítette, tettleges becsületsértésnek minősül, amivel szemben az jogosan védekezhetett, ezért a garázdaság és a könnyű testi sértés vádja alól felmentették.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek