Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
ŐSI MESTERSÉGEKET kelt életre a mezőtárkányi Kovács Tibor: gyékényt fon, halászhálót és csipkét készít. Több külföldi kiállítás után az egri könyvtárban is bemutatta művészi igényű képeit: varrott és vertcsipke-alkotások kerülnek ki a keze alól. Ha nem ez töltené ki az idejét, várkapitánynak állna.
Fotó: Gal Gabor +36303330726
Hajdan a szegény nép furfangos eszközöket talált ki, hogy hal kerüljön a hálójába, ezért halfogó szerszámból igen sokféle akad.
Kovács Tibort a '70-es években kezdte érdekelni a halászháló készítésének technikája, s akkor még nem is sejtette, hogy ez népművészet.
A magyar népies halászat sokáig megőrizte az ősi hagyományokat, ezért, amikor kutatásba kezdett, bőven talált anyagot.
– Előástam a régi, elfeledett halászhálófajtákat, de magam is készítettem például varsát, dobóhálót, tapogatót. A régi öregek között még akadtak, akik tudtak halászhálót kötni, és szívesen meséltek róla – mondja Kovács Tibor, aki most a Heves megyei Mezőtárkányban él.
Rengeteg időt töltött a vízparton, így kedvet kapott a gyékénykötéshez is. Megtanult kosarat fonni, s beiratkozott egy budapesti iskolába, hogy papírja is legyen róla. Tanítottak ott csipkekészítést is, így megtudta, hogy van egy olyan csipkefajta, ami a halászháló-készítés technikájára épül. Tibor elemében érezte magát, még a tanárnak is tudott új technikákat mutatni. Átnyergelt hát a csipkékre. Először a népi vonalat követte, majd inkább a modern képekben találta meg önmagát: ezt a stílust egyedül ő műveli az országban.
Műveinek érdekessége, hogy nem a jól bevált horgolófonállal dolgozik, de társítja a különféle természetes anyagokat, gyapjút, lent, kendert. Külföldön is nagy érdeklődéssel fogadják, műveivel bejárta Európát, egyedüli egyéni kiállítóként hívták meg Prágába. Kiállíthatott a francia–belga határnál is, azon a vidéken, amely méltán nevezi magát a csipkekészítés „őshazájának”. Az egri kiállításon egy olaszországi csipkemúzeum pályázatára készült képeit is láthattuk. Egyszerű, de erőteljes motívumok tűnnek fel a munkáin: legyenek azok virágok vagy figurák, mindig a természettel együtt lélegző ember életérzését közvetítik.
Fontos, hogy ez az igen szép, régi mesterség ne tűnjön el. Manapság inkább nőies szorgoskodásnak gondoljuk a csipkekészítést, egy kezünkön is megszámlálhatjuk, hányan művelik aktívan az erősebb nem tagjai közül. Nem volt ez mindig így – magyarázza a művész. A középkorban külön céhbe tömörültek a paszománykészítők és a gombkötők, ebből nőtt ki a csipkeverés. A céheknek pedig csak férfiak lehettek tagjai.
Akárki is kacérkodjon e mesterséggel, vértezze fel magát jó sok türelemmel!
Egy-egy képén a művész akár hónapokig dolgozik, pedig neki már negyedszázados gyakorlat van a kezeiben. A tervezés különösen nagy tudást igényel – árulja el, matematikai képességeket is kíván. Aki csak hobbiból bíbelődne a vert csipkékkel, annak is meg kell tanulnia egyszerre több száz vagy ezer szállal dolgozni, a varrott változatnál pedig az egyetlen szál cérnával kell ügyesen bánni. Mégis sokakat érdekel ez az időtöltés, a mai lányok is éreznek hozzá kedvet.
A művészi fantázia akkor sem hagyja cserben Kovács Tibort, amikor eljátszik a gondolattal, hol élne, ha csak úgy nekivághatna a világnak. Kiállításai révén megismerte Itáliát, otthon érzi magát a mediterrán derűvel megáldott olaszok közt. Eredetileg kertésznek tanult, így ha új életet kezdhetne, a legszívesebben gránátalma-termesztő lenne.
Rengeteget járt Szlovákiában, hogy mintákat tanuljon az ottani csipkeverő asszonyoktól, így abban is látna kihívást, hogy beálljon Selmecbányán várkapitánynak…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu