Hetvenkedő negyvenhetes

KOCKA UTCA 13. című műsorát 1979-ben írta meg. Rajzos-zenés produkcióját 1980-ban mutatta be. A Magyar Rádió Humorfesztiválján 1982-ben lett fődíjas. A Karinthy-emlékgyűrűt 1988-ban vehette át. Első pacemakerét 2002-ben kapta meg. Humorérzékét 2017-ben sem veszítette el. Nagy Bandó András író, humorista hetvenévesen új előadóesttel járja az országot.

Ország-világBorzák Tibor2017. 11. 09. csütörtök2017. 11. 09.
Hetvenkedő negyvenhetes

– Miért nem jelentkezett húsz éve önálló esttel?

– Épp elég anyagom volt ahhoz, hogy bárhol fölléphessek, ezekkel szerepeltem. Közben sokan biztattak, hiányzik a palettáról, amit én tudok: a közéleti, „mondom a magamét” műsor. Gondoltam, hetvenévesen tartalomban és időtartamban megmutatom az ifjaknak és a közönségnek, hogy él az igazi magyar kabaré.

– Új műsora, a Két óra múlt hetvennel majd’ háromórás. Kibír ennyit a közönség?

– A Fészek Klubban egy alkalommal négyórás lett, és többen mondták a végén: észre sem vettük, egy percre sem esett le a műsor. Fordítok egyet a kérdésén: hogy bír ki ennyit egy előadóművész? Az eddigi húsz esten talán nyolc-tíz botlásom volt. A közönség hat, a kihívás „sokkol”, a színpad erőt ad. De mostantól már csak kétórás lesz, tömörítek és kicsit aktualizálok. Sajnos olyan erőszakosan „népművel” a hatalom, hogy ha rajtuk múlna, az előadásaim elapadhatnának. Volt, hogy „pártrendezvény” miatt vették el tőlem a termet, volt, hogy megszervezték, aztán mégis lemondták, s volt, hogy én mondtam le. Utóbbinak az oka: erős betartást éreztem, és azt, hogy épp azok nem voltak kíváncsiak, akikkel nagyjából azonos szellemi térben mozgunk. Akkor keressetek megoldásokat nélkülem.

– Már nem kíváncsiak annyian Bandóra, mint sikerei csúcsán?

– Számomra csúcs nincs, sosem volt,  csak fennsík. Érettebb vagyok, mint harminc éve, tartalmasabb az estem, mint bármelyik régi, most is „csúcsközelben” vagyok, ott, ahol az 1980-as években voltam. Aki látott, tanúsíthatja. Populáris dumákat is nyomathatok, legföljebb rosszkedvvel. Ha a „többség” erre vevő, mást keressenek.

– A közönség is változik?

– Alakítja őket a környezetük, hat rájuk a beléjük öntött kanalas médiagyógyszer, úgy látom, mintha fogynának a gondolkodásra, az együttgondolkodásra vágyók. Pedig ők az én embereim, a többi megkapja a betevőjét azoktól, akik ennél többre nem képesek.

– Nehéz kenyérkereset manapság a politikai- közéleti kabaré?

– Megírni és csinálni kész kabaréparadicsom, könnyű témákat lelni, tálcán teszik elénk, megesik, hogy már megvan a slusszpoén is. Ami nehézzé teszi: a ma népművelői nem hisznek abban, hogy csak az udvart leső bolond lát igazán és beszél őszintén. Ők ezt nem akarják hallani, és ezt a közönség elől is el akarják zárni. Így hát marad a szemet hunyás és a hazugság.

– Nemrég egy publicisztikájában Orbán Viktornak is keményen odamondogatott. Nem származik ebből baja?

– Miniszterelnökként ő a mi szolgálónk, tőlünk, adófizetőktől kapja a fizetését, akkor hát azért a pénzért mondhatok ezt-azt. Legutóbb a gyűlöletkeltés és az agymosás miatt írtam, okom volt rá. Emberségből tettem.

– Hamarosan hetvenéves lesz. Hogyan ünnepli a születésnapját?

– Idén csak egy ebéddel. Az igazi, rendhagyó hármas ünnep tavasszal lesz, idő kell a kitalálásához: a kislányom nyolc, a feleségem negyven, én meg hetven.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!