Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Speciálisan kiképzett kutyákkal keresik a ragadozók elpusztítására kitett mérget, illetve az elpusztult állatok tetemét.
Falco nevét 2015-ben ismerhettük meg: a különlegesen képzett keresőkutya segítségével lelték fel a megmérgezett Remény nevű parlagi sas tetemét.
Falco, az első keresőkutya mellé most két újabb „nyomozó” állt szolgálatba: Carlo belga juhász, Samu német juhász. Utóbbinak munkatársa Gálos Anna, a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság fiatal természetvédelmi őre. Horváth Márton, a Magyar Madártani Egyesület projektvezetője szerint ezzel nagyságrendekkel nő az esély, hogy a mérgezéses bűncselekmények felderíthetők legyenek. Remény ügyében bírósági szakaszban van a büntetőeljárás, további öt állatmérgezőt pedig már elítéltek.
Horváth Márton szerint az alapeset, hogy haszonállatokat tenyésztő gazdálkodók nem a legális gyérítéssel élnek, hanem az Európai Unióban tíz éve betiltott mérget tartalmazó csalifalatokat helyeznek ki, hogy megöljék az állataikra vadászó ragadozókat.
A szabadba kijuttatott mérgek ellenőrizhetetlenek: védett és fokozottan védett állatokat, háziállatokat is megölhetnek, de véletlen baleset folytán akár emberéletet is követelhetnek. A jogszabályok alapján ez bűncselekmény, de felderíteni korábban nagyon nehéz volt.
A hatósági jogosítványokkal rendelkező természetvédelmi őrök kutyás járőrszolgálatától azt várják, hogy megtalálják az elrejtett mérget vagy a miattuk elhullott állatok tetemét, gyorsan indulhasson nyomozás, így növelve az esélyét, hogy az elkövetők felderíthetők és megbüntethetők legyenek. A mérgezés helyszínéből és körülményeiből ugyanis a rendőrség behatárolhatja a lehetséges elkövetőket.
A méreg- és tetemkereső kutyák 5 hónapos képzést követően állnak munkába. Nagyon fontos, hogy ne nyúljanak a csalifalathoz: ha megnyalják vagy csak az orrukkal hozzáérnek, már az is végzetes lehet számukra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu