Hajnalmadár

Feledhetetlen élmény közelről látni a hajnali napsugár pirosában pompázó, pillangóröptű, verébnyi kis szárnyast, a hajnalmadarat. Sajnos ritka az ilyen találkozás, noha a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Bükki Helyi Csoportja gyakran szervez célzatos hajnalmadártúrákat a Bélapátfalva szomszédságában fekvő Bél-kő természetvédelmi területre, mivel ezen a tájon a legvalószínűbb az előfordulása.

Ország-világValló László2017. 12. 13. szerda2017. 12. 13.

Kép: Wallcreeper flight with insects in beak Alps France . Biosphoto / Christophe Sidamon-Pesson, Fotó: Christophe Sidamon-Pesson

Hajnalmadár
Wallcreeper flight with insects in beak Alps France . Biosphoto / Christophe Sidamon-Pesson
Fotó: Christophe Sidamon-Pesson

Mint született sziklalakónak, a Bél-kő sziklafalai ideális környezetet nyújtanak, ezenkívül elhagyott bányák, kőfejtők, várromok falain is feltűnhet, de újabban akár a városok magasabb épületein is. Hazánkban védett, eszmei értéke 10 ezer forint.

A hajnalmadár (Tichodroma muraria) tipikus sziklalakó, a földre soha nem száll le. Vonuló, hozzánk az Északi-Kárpátok magas, sziklás hegységeiből érkezik, s októbertől márciusig nevezhetjük a mi madarunknak. Bennünket csak igen kisszámú népessége tisztel meg, de minden évben számíthatunk a látogatására.

Leggyakoribb a Bükkben, de fel-feltűnik másutt is. Eddig csaknem harminc példányt sikerült meggyűrűzniük a lelkes madarászoknak szerte az országban. Ez a különleges díszű, karmazsinpiros szárnyfoltos, némely szakértők szerint a csuszkafélékhez sorolt kis szárnyas a sziklák között keresi pókokból, rovarokból és azok petéiből álló táplálékát. Fészkét a függőleges sziklafalak repedéseibe, üregeibe építi gyökérdarabkákból, fűszálakból, amelyet tollal bélel. A tojó 3-5 tojást rak, amelyeket ő kelt ki, de a fiókákat a két szülő már közösen eteti.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek