Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Több európai uniós ország – köztük hazánk is – erőteljes kampányba kezdett a dél-amerikai államok és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi megállapodás ellen. Főként a túl olcsó agrártermékektől félünk, de komoly egészségügyi kockázatokat is rejthet a tengerentúlról származó élelmiszer.
Kép: Jaguafrangos chicken process plant employees work on the poultry export line in Londrina, Parana, southern Brazil, 29 January, 2004. Brazil's poultry exports increased following the bird flu outbreak in Asia. The World Health Organization has warned that while humans have so far only caught the deadly H5N1 strain of bird flu through contact with infected birds or their droppings, it could claim millions of lives if it mutates into a form that can be spread among humans. AFP PHOTO/GILBERTO ABELHA/GAZETA DO POVO/AE- BRASIL OUT INTERNET OUT / AFP PHOTO / AESTADO / GILBERTO ABELHA, Fotó: GILBERTO ABELHA
Bár az Egyesült Államokkal még évekig elhúzódhat a szabadkereskedelmi megállapodás aláírása, az Európai Unió agrártermelőiért aggódók nem lélegezhetnek fel: előrehaladott tárgyalások folynak a dél-amerikai, úgynevezett MERCOSURországok és az EU között. Ha a kereskedelmi egyezmény létrejön, számos tagország termelői felköthetik a gatyájukat: a szigorú uniós szabályok és környezet miatt eleve versenyhátrányban vannak az állatjóléti és a higiénés előírásokat is lazábban kezelő, jóval kevesebb energiát és olcsóbb takarmányt felhasználó dél-amerikai partnerekkel szemben.
Szokás „délamerikanizálódást” emlegetni, amikor egy országban elszabadul a korrupció, egyes rétegek, vállalkozások az aktuális kormánytól nagyobb előnyt kapnak, mint mások, vagy a nagyvállalkozások befolyásolják a politikai hatalmat birtoklókat. Nos, az említett kifejezés érvényes az ottani agrártermelés egy részére is. Elég csak a bő egy évvel ezelőtt kirobbant botrányra emlékezni: a brazil rendőrség felderítette, hogy az ország legnagyobb húsfeldolgozó vállalatainál – a menedzsment és megvesztegetett egészségügyi ellenőrök tudtával – vegyi anyagokkal kezeltek lejárt szavatosságú, az exportkövetelményeknek nem megfelelő húsokat. Ebben az életveszélyt is okozó csalásban többtucatnyi cég vett részt, így a BRF és a JBS vállalat is, melyeket a világ legnagyobb sertés- és baromfihús-feldolgozói között tartanak számon. Még mindig fennáll a gyanú – a vizsgálat tart –, hogy brazil laboratóriumok és a hatóságok szalmonellás ügyeket tussoltak el. Hét cég azóta sem szállíthat az öreg kontinensre, mert kitiltották őket.
Akkoriban kimaradtunk a botrányból, mert ide nem jött direkt úton brazil hús, de az EU sok országába nagy tételben exportáltak, így kerülővel akár hozzánk is érkezhetne. Márpedig a tető alá hozandó megállapodással az unió Brazília és Argentína számára 100 ezer tonna vámmentes baromfihús behozatalát tenné lehetővé. A hazai Baromfi Terméktanács szerint csak ez akár 3 százalékkal visszavethetné a magyar termelést, még akkor is, ha ide nem jönne sok áru, ám exportpiacainkon a megrendelők a szállítmányok egy részét leválthatnák az olcsó dél-amerikai csirkére. Hasonló lenne a helyzet a marhahús esetében is, mivel Brazília és Argentína a világ két legnagyobb exportőre. Ez nem jönne jól nekünk azért sem, mert éppen az utóbbi tíz évben kezdett felfutni az uniós országokba is irányuló hazai húsmarhatermelés és -értékesítés.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu