Mennyit ér a kavics?

Nyílik-e ma Magyarországon kavicsbánya ott, ahol a település lakói 98 százalékos többséggel utasítják el, mint ahogy az történt a Tolna megyei Madocsán? A magától értetődő válasz az, hogy nem. Legalábbis annak kellene lennie.

Ország-világHP2018. 09. 02. vasárnap2018. 09. 02.

Kép: Madocsa, a településre tervezett kavicsbánya ellen tiltakoznak a helyiek 2018.02.19 fotó: Németh András Péter

Mennyit ér a kavics?
Madocsa, a településre tervezett kavicsbánya ellen tiltakoznak a helyiek 2018.02.19 fotó: Németh András Péter

Meglepetésként érte a falu lakóit, hogy a nyár elejei elutasító népszavazást követően a bánya nyitásával kapcsolatos újabb hatástanulmány érkezett Madocsa önkormányzatához. A tanulmány szerint, ha a cég betartja az előírásokat, akkor a bánya nem okoz visszafordíthatatlan természeti és környezeti károkat. Ezek az eredmények azonban csak úgy jöhettek ki, válaszolta megkeresésünkre a tiltakozás élén álló Rácz István gazda, hogy olyan adatokra épültek, amelyek nem felelnek meg a valóságnak. A terület ugyanis se nem belvizes, se nem 2 aranykoronás értékű, hanem annál sokkal magasabb. Éppen ezért a napokban benyújtják a hatástanulmányra adandó válaszukat, amelyben a hamis állításokat cáfolják.

Bár tudja a gazda, a vállalkozónak komoly érdeke fűződik a bánya megnyitásához, nem tart attól, hogy állami érdekre hivatkozva kisajátítják a földjeiket. A 138 hektárnyi föld alatt ugyanis annyi kavics van, amennyi egyáltalán nem szükséges a Paks II. atomerőmű építéséhez. A beruházás befejezését követően még évtizedekig bányászna a falu határában kavicsot és értékesítené azt külföldön, ahogy a szándékáról a gazdák miniszteri szintről is értesültek.

Nem járult hozzá a bányanyitáshoz a katasztrófavédelem sem, amely magas dunai vízállás esetén a környék hétezer lakójának biztonságát látja veszélyben. 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek