Szívtelen fércmunka

Tavasszal megírtuk, hogy Kecskeméten megszépülnek az első világháborús hadisírok.

Ország-világ(borzák)2018. 09. 27. csütörtök2018. 09. 27.
Szívtelen fércmunka

Mostanra végeztek a felújítással, ám sokan kegyeletsértésnek tartják, hogy a régi sírköveket megsemmisítették.

Kecskeméten egy lakótelep építése miatt 1964 végén szűnt meg a város szívében lévő Szentháromság temető. Az 1914–1927 között létesített parcellában 363 első világháborús hősi halott földi maradványai nyugodtak, mígnem a közeli panelházak terjeszkedése miatt 1962-ben exhumálták őket és távolabb temették újra a katonákat, sírköveiket pedig egykori hozzátartozóik segítségével emelték.

A Kecskeméti Római Katolikus Főplébánia 36 millió 300 ezer forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum pályázatán, ebből a pénzből végezték el a hadisírok felújítását, a továbbiakban fákat ültetnek, kutat fúrnak, információs táblákat helyeznek ki. A Hírösvény című kecskeméti internetes újság megdöbbentő beszámolót közölt a munkálatokról: a régi sírköveket beszántották és útalapnak zúzták össze. A hírek hallatán a honvédelmi tárca delegációja is a helyszínre sietett, majd úgy nyilatkozott, a pályázati kiírás nem zárta ki, hogy a fel nem újítható sírjelek helyére az eredetivel azonos formájú és anyagú, feliratában megegyező, újonnan gyártott síremléket helyezzenek el.

Falusi Norbert városatya viszont „fércműnek, félkész munkának” értékelte a végeredményt, ami méltatlan a hősök emlékéhez. „Szégyen, ami felújítás címén ott történt” – summázta véleményét. Magunk is felkerestük a temetőt: a glédában álló kínai gránit sírkövek „tucattermékek”, költséghatékony gravírozással, amíg a régieken domborművek voltak (néhányat mutatóba ott hagytak), és többségük kisebb restaurálással, tisztítással, a hiányzó részek pótlásával, a betűk újrafestésével megmenthető lett volna. Eredetileg is állagmegőrzésről és felújításról volt szó a pályázatban! Ha felelőst kell keresni, elsőként az tisztázandó: a munkálatok mely fázisában vált „önjáróvá” a projekt. Ahogyan Király József helyi képviselő fogalmazott: „Ez az az eset, amikor azt hiszik egyesek, ha pénzük van, mindent lehet, miközben nem védték az örökséget, hanem szívtelenül romboltak.”

A SZERZŐ FELVÉTELE

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek