Eredményes összefogás

Régen látott egységet alkottak a civilek: több tízezer aláírás gyűlt össze, kiálltak a Parlament és a döntéshozók elé, matricáztak, hogy minél több honfitársuk figyelmét hívják fel arra, milyen megalázóan kevés pénzt kapnak azok, akik otthon ápolják beteg hozzátartozójukat. Most végre a politikusok is meghallották a hangjukat.

Ország-világhj2018. 10. 20. szombat2018. 10. 20.

Kép: Horváth Ildikó és Anikó otthonápolás sérült fogyatékkal élő gyerek és szülő ellátás betegség alkalmazás bér szegénység 2018 06 20 Fotó: Kállai Márton

Eredményes összefogás
Horváth Ildikó és Anikó otthonápolás sérült fogyatékkal élő gyerek és szülő ellátás betegség alkalmazás bér szegénység 2018 06 20 Fotó: Kállai Márton

Január elsejével egységesen havi 100 ezer forintra nő az ápolásra szoruló gyermekek után járó díj összege, jelentette be Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár. Az összeg, ha nem is tűnik soknak elsőre, nagy segítség az érintett családoknak, amelyeknek eddig csak havi pár tízezer forint járt a napi 24 órás, emberfeletti munkáért. A legszerencsésebb családok maximális összeget kaptak, plusz a családi pótlékot, így 75 ezer forinttal számolhattak, de akadt olyan család, ahol a támogatás nem volt több harmincezer forintnál. A civil összefogásnak köszönhetően most az ő életük kicsit könnyebbé válik.

Az emelés folytatódik a következő években is, a cél, hogy 2022-re, három lépésben elérje az ápolási díj a majd akkori minimálbér összegét.

Többel számolhatnak majd azok a családok is, ahol nem a gyerek jogán kapják ezt a pénzt: ők jövőre 15 százalékkal magasabb otthonápolási díjban részesülnek, ezt a pénzt emelik majd a tervek szerint 2020-ban, 2021-ben és 2022-ben 5-5 százalékkal. Vagyis azok, akik nem a gyerekükről, hanem felnőtt, idős hozzátartozójukról gondoskodnak, 2022-re 30 százalékkal nagyobb összeghez jutnak, mint jelenleg.

A több, önellátásra is képtelen gyereket nevelő családok másfélszeres gyermekápolási díjra számíthatnak. Új kategóriát is bevezettek, ez az önellátásra képtelen gyermeket nevelőknek járó gyermekápolási díj.

„Nehéz most szavakba önteni, amit érzünk. Az utóbbi években nem látott Magyarország a miénkhez hasonló, eredményes összefogást. Bízunk abban, hogy a család- és ifjúságügyért felelős államtitkárság bevonja a további egyeztetésekbe a Lépjünk, hogy léphessenek! Egyesület és a CSEVE Csoport tagjait is” – írják közleményükben az aHang, a Lépjünk, hogy léphessenek! Egyesület és az CSEVE Csoport tagjai.

KÁLLAI MÁRTON FELVÉTELE

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek