Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
TÍZ ÉVE, hogy Nógrád községben útjára indult a Tápláló szeretet program a helyi Napraforgó Hagyományőrző és Szociális Egyesület szervezésében. Az első évben 360 üveg befőttet, savanyúságot, lekvárt, szörpöt, paradicsomlevet adtak át a városokban élő nagycsaládoknak, az idén pedig több mint 1500 üveggel. Az október 4-i átadó ünnepségre lapunkat is meghívták.
Belépve a művelődési ház nagytermébe, olyan látvány tárul elém, amelyre – bár tudtam, hova jövök – nem voltam felkészülve. Hosszú-hosszú asztalon üvegek sokasága sorakozik, a háttérben alma, dió, cukor, liszt, tészta, különböző tartós élelmiszerek, tusfürdők, babaápolási cikkek. Buda Ferenc A gyermek című versének elhangzása után Nyilas Kálmánné, a Napraforgó Egyesület elnöke a kezdetekről beszél. Az alapgondolatot 2008-ban, amikor a gazdasági válság nyomán sok nagycsalád még nehezebb helyzetbe került, az utcákon a fák alatt heverő szilva adta. Miért ne lehetne ezt hasznosítani, ahogy a falu többi „fölösleges”, fel nem használt, veszendőbe menő gyümölcsét, zöldségét is? – kérdezte előbb magától, majd fölvetette az egyesületben.
Az ötlet szokatlan volt, de hamar megbarátkoztak vele. A Tápláló szeretet programhoz azóta számos környékbeli nyugdíjasklub és magánszemély csatlakozott – a nógrádiakon kívül salgótarjáni, horpácsi, rétsági, drégelypalánki, diósjenői, nagyoroszi és szátoki nevek kerültek az üvegekre. A program mára a megyehatárokat is átlépte: Pest megyéből a dm. Kft. váci munkatársai, Bács-Kiskunból pedig Hetényegyháza és Városföld nyugdíjasai jelentkeztek, s a résztvevők reményei szerint a nógrádi kezdeményezés országos mozgalommá nőheti ki magát. A programot az Európai Unió is befogadta – mely a Nagycsaládosok Országos Egyesületét a Családok Éve alkalmából nemrég Európai Polgár Díjjal tüntette ki –, a követendő uniós gyakorlatok közé sorolta. S megjegyzendő: amellett, hogy nagyrészt idősek adnak fiataloknak, az adományozók közt is vannak fiatalok, sőt a programnak segítőként gyerekek, a nógrádi Hesz Mihály Általános Iskola tanulói is részesei.
Az idei üvegekben csaknem kétszáz ember munkája – és szeretete – van benne. S akinek nincs kertje, az is segíthet, ilyen emberek vásárolták a tartós élelmiszereket, hozták a babaápolási cikkeket. Az adományokat a NOE javaslatára most Nógrádon – az elosztást helyi egyesületeikre, csoportjaikra bízva – soroksári, pestszenterzsébeti és zuglói, szeptemberben Hetényegyházán pedig kecskeméti és lakiteleki nagycsaládosok kapták, összesen 350-400 család. A tíz év alatt több mint 13 ezer üvegnyi tápláló szeretet és sok más adomány gyűlt össze.
Ahogy Herczegh Anita, a köztársasági elnök felesége, a program fővédnöke – négy gyermek édesanyja – mondta egy korábbi alkalommal: a legjobb dolgokat nem világrengető tettekben kell keresni, hanem abban, amikor konkrét emberekkel teszünk kézzelfogható jót. Az átadó ünnepségre ebben az évben nem tudott eljönni, de befőtteket készít, cukrot vásárol maga is. Nyilas Kálmánné Irénke pedig, aki a férjével annak idején budapesti lakosként vett itt telket, örül, hogy később végleg ideköltözött. Gyerekkorában falun élő nagyszüleitől azt tanulta, nem mehet veszendőbe semmi, ami érték, s egészségügyi és szociális intézmények pénzügyeseként ezt követte egész életében. Ennek köszönheti, hogy nyugdíjasként egy kis faluban ismét feladatra lelt. Meg a társaknak, akik maguk is ekképp gondolkodnak, s így pontosan értik egymást.
A SZERZŐ FELVÉTELE
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu