Felhőben az adatok

Már több mint 500 millió egészségügyi adat, betegdokumentum, ellátási esemény és eRecept került fel az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe (EESZT), amely tavaly novemberben kezdett el „élesben” működni a közfinanszírozott ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók és a patikák csatlakozásával.

Ország-világ(he)2018. 11. 28. szerda2018. 11. 28.

Kép: 2017. július 3. Gyógyszertár, patika. e-recept fokozatos bevezetésével gyorsabb és egyszerűbb lesz a gyógyszerkiváltás. Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár, Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, és Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke a sajtótájékoztatón. Vény, recept. Fotó: Vajda József

Felhőben az adatok
2017. július 3. Gyógyszertár, patika. e-recept fokozatos bevezetésével gyorsabb és egyszerűbb lesz a gyógyszerkiváltás. Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár, Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, és Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke a sajtótájékoztatón. Vény, recept. Fotó: Vajda József

A rendszer lényege, hogy az egészségügy valamennyi szereplője bárhol hozzáférhet az adott beteg más intézményekben keletkezett adataihoz. Ezzel köszönhetően nem kell a papíralapú leleteket és zárójelentéseket kikérni és magunkkal vinni egyik helyről a másikra: az adataink megadása után az orvos rögtön tudni fogja, hogy mely gyógyszereket szedünk, milyen betegségeink, műtéteink voltak korábban, esetleg allergiásak vagyunk-e valamire. Látja a más kezelőorvosok által felírt gyógyszereket, kezeléseket, beutalókat és leleteket, sőt még a felírt, de ki nem váltott patikaszereket is. Bár a rendszer még nem működik százszázalékosan, de a jövőben jelentősen javíthat a betegellátás minőségén és hatékonyságán: elkerülhetők a feleslegesen megismételt vizsgálatok, az orvosok sokkal pontosabb képet kapnak a betegükről, ami elősegíti a biztosabb diagnózist és a gyorsabb gyógyulást.

Jelenleg a fekvőbeteg-intézmények és a gyógyszertárak 100, a háziorvosok 87, a járóbeteg-intézmények 85 százaléka használja napi szinten e felhőalapú technológiát, a rendszer már most is alkalmas lenne arra, hogy a betegek papírok nélkül menjenek végig az ellátáson – derül ki az Állami Egészségügyi Ellátó Központ közleményéből. Az EESZT-t folyamatosan fejlesztik: feltöltik a bevezetése előtti öt évben keletkezett betegadatokat, s a tervek között szerepel a telemedicina-szolgáltatások – vagyis az egészségügyi intézmények közötti digitális képtovábbítás – fejlesztése is.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek