Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
MÁR A LÉPCSŐZÉS IS nehezére esik – sok nyugdíjas éli át e kellemetlen élményt. Az erővesztést, a gyengeséget, ami korlátozza a napi aktivitást, az időskor velejárójának tartják, ám nem kell mindezt tétlenül nézni.
Kép: Elderly woman climbing up the stairs with shopping caddie. VOISIN/PHANIE, Fotó: VOISIN
Az izomvesztés – szarkopénia – egyes betegségek kísérője is lehet, ezért fontos a korai diagnózis.
Ami a csontnak a csontritkulás, az az izomnak a szarkopénia, amely egyre nagyobb gondot jelent a társadalom korosodásával egyidejűleg – vélik az orvosok. A korral jár, hogy az izmok sorvadása felgyorsul, az izomrostok száma és mérete csökken. Mindez kimutatható, de érdemes a megelőzésre törekedni – figyelmeztet dr. Ferenc Mária reumatológus-fizioterápiás és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, az Országos Gerincgyógyászati Központ (OGK) főorvosa. Az izomtömeg és izomerő 50 év felett tízévente 10 százalékkal csökken, a nyugdíjba vonulók, azaz a 60–80 évesek körében pedig 60 százalékos is lehet e veszteség. Az elsődleges szarkopénia oka maga a korosodás, s már 40 éves kor felett megfigyelhetők a jelei mindkét nemnél. Az izomvesztés másodlagos formái betegségekhez köthetők, így például gyomor- és bélrendszeri problémákhoz, felszívódási zavarokhoz, de akár a túlsúlyhoz és elhízáshoz is, emellett a daganatos kórral, sokízületi gyulladással is együtt járhatnak. Ha az egyensúlyzavarokkal is fellépő szarkopénia csontritkulással társul, háromszorosára növeli az elesések és ezzel a törések kockázatát. (A statisztikák szerint 65 év felett minden harmadik idős ember elesett már.)
Hogyan vehetik észre az idősek a szarkopénia jeleit? Jellemző tünet a fáradékonyság: egyre kimerítőbb a gyaloglás, a lépcsőzés, a fotelból is nehéz felállni. A nőknél már a menopauza után érdemes erre gyanakodni. Az életminőség romlik, a fizikai teljesítőképesség csökken, a társbetegségek kialakulásának rizikója viszont növekszik. A súlyos erővesztést az izomtömeg és -funkció mérésével állapítják meg az orvosok, többek között vizsgálják a járási sebességet, a kéz szorítóerejét, míg a testösszetétel kimutatásához – a csontsűrűség mérésére ugyancsak alkalmas – készüléket is segítségül hívhatják.
Szerencsés, ha a korral járó izomsorvadást sikerül megelőzni vagy lassítani. Igen fontos, hogy a korosodók idejében bevezessék napirendjükbe a rendszeres testmozgást – tanácsolja az OGK főorvosa. Az idősek a gyakorlataikhoz használhatnak kisebb súlyzókat, de a vízi torna is hasznos lehet. A mozgásterápia mellett ügyelni kell arra, hogy az étrend elegendő fehérjét tartalmazzon, ezt tejtermékekkel, tojással, csirkehússal vihetik be a szervezetbe. Megelőzésképpen testsúly-kilogrammonként 1,2 gramm fehérje javasolt naponta. Ősszel-télen különösen kell ügyelni a D-vitamin bevitelére. A fényhiányos hónapokban normál szint esetén napi 800–1000 NE D3-vitamint ajánlott szedni.
Az étkezés, a jól megválasztott diéta nem csupán a szív- és érrendszeri problémák, de az izomvesztés ellen is védő hatású lehet. Egy brit tanulmány szerint a mediterrán étrend – elsősorban a gabonák és a zöldségek-gyümölcsök gyakori fogyasztásával – segít az izomzat tömegének és erejének megőrzésében, így késleltetheti az időskorral járó szarkopéniát. Aki tehát vigyázna az izmai erejére, ügyeljen rá, hogy bőségesen kerüljön az asztalára nyers zöldség vagy főzelék, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabonából sült kenyér. A hüvelyesek, a diófélék mellett a mediterrán konyhán használt olívaolaj is jó szolgálatot tehet.
FOTÓ: VOISIN, AFP/PHANIE
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu