Karácsonyfa-kisokos

EGYRE DRÁGÁBB a karácsonyfa, nem mindegy tehát, hogy a társaságát meddig élvezhetjük az otthonunkban. Íme, néhány praktika, ami jól beválhat.

Ország-világohgy2018. 12. 21. péntek2018. 12. 21.

Kép: Fenyöfavásárlás karácsonyfa normann ezüst luc 2009.12.07. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Karácsonyfa-kisokos
Fenyöfavásárlás karácsonyfa normann ezüst luc 2009.12.07. fotó: Németh András Péter
Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Hírek szerint a meleg és száraz nyár miatt az idén akár 20-30%-kal is drágábban vehetjük meg a karácsonyfának valót. Leginkább az eddig olcsóbb lucfenyők ára emelkedik, van, ahol méterét 3000-3500 forintért adják. Ez a faj a legkevésbé tartós, a leggyorsabban hullajtja el tűleveleit. Az itthon is termesztett, nemesebbnek mondott ezüstfenyők, a nordmannok és a duglász faj tovább bírják, méterük 6–9 ezer forint között mozog. A gyökeres, vödörben vagy hordóban árult, kiültethető példányoké az 5–15 ezer forintot is elérheti. Tehát akár 10–30 ezer forintot is kiadhatunk a tél végi ünnepek alatt csak a fenyőfára.

Nézzük sorra, mit tehetünk. Habár az árusok általában már november végén megjelennek, ne vegyük meg a kitermelt fenyőt túl korán. E fáknak egy hónapot kellene kihúzniuk, ami szinte képtelenség. (Bár igaz, a duglász fenyő igen jól bírja: saját példa, hogy a karácsony után a fáskamrába kitett és jól ottfelejtett másfél méteres fát nyáron az ágainál fogva még meg lehetett emelni.) Az sem mindegy, honnan származik a fa, hiszen 2,5 millió darab fogy minden évben, s az import akár az egymilliót is elérheti. Sok, nemesebb faj Nyugat-Európából (belga, holland, dán, német területről) érkezik, ezeket már november első felében kivágják – míg a hazaiakat néhány héttel később –, s még szállítani is kell több ezer kilométerre. Az időpontot mérlegelve a legjobb az lenne, ha az utolsó pillanatban vásárolnánk – egyébként az utóbbi években szenteste napján is szinte mindig lehetett találni fát, ráadásul sok árus már szabadult volna a készlettől, így levitte az árait. A leginkább megfelelő eljárás, ha a hozzánk legközelebb lévő gazdától, kerttulajdonostól vásároljuk meg az ott nevelt fát, amit előttünk vág ki.

Ne állítsuk fel a fánkat már több nappal karácsony előtt, véletlenül se tegyük radiátor, kályha közelébe, rakjuk a hűvösebb verandára. Vágjunk le a talpából 3-4 centis szeletet, amivel szabaddá tesszük a már beszáradt vízszállító rendszerét. Ezt követően jól locsoljuk meg, majd tegyük vízbe és hideg, szélvédett, nem fagyos helyre, takarjuk le fóliával, takaróval. Az ügyesebbek a lakásban készíthetnek a fát vízzel ellátó eszközt is, amihez egy vödröt, néhány szöget, vastagabb drótot és nagyobb téglát használnak. Így a fa már feldíszítve is folyamatosan kap vizet. Az edényt karácsonyi csomagolópapírral vagy alufóliával takarjuk el.

Az a legtartósabb, ha élő fát veszünk, bár csak 10-14 napig érdemes a lakásban locsolva tartani a gyökeres, földlabdás egyedeket. Utána 2-3 nap alatt kell visszaszoktatni a hideghez, majd gyorsan elültetni, jól belocsolni, s amikor csak lehet, vízzel gondozni télen is. Mivel a gyökereik akár kétharmadát is levágják, nehezen térnek észhez, kell 2-3 év, mire igazán megerősödve hajtanak tovább.

NÉMETH ANDRÁS PÉTER FELVÉTELE

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek